ČTÚ: Internet ve vlaku? Záleží na pokrytí i na typu vagonu

21.04.2016 15:50 | Zprávy

Český telekomunikační úřad zahájil historicky první měření pokrytí signálem mobilních sítí na železničních koridorech. Zařízení instalované v pronajatém voze Českých drah během tří dnů proměří úroveň pokrytí signálem všech mobilních operátorů na hlavních trasách.

ČTÚ: Internet ve vlaku? Záleží na pokrytí i na typu vagonu
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Kvalitu připojení však ovlivňuje i konstrukce železničních vozů, s ohledem na propustnost elektromagnetických vln. Průjezdu železničních koridorů s měřicí technikou proto předcházelo proměření útlumu stěn vagonů. Úřad podrobil detailnímu testování devět nejpoužívanějších typů železničních vozů. Měřil se přitom prostup signálu v pásmech 2G a 4G, kdy měřený vůz byl ozařován signálem z generátoru postupně přelaďovaného v jednotlivých kmitočtových pásmech.

Měření prokázalo, že mezi používanými typy vagonů jsou v hodnotách útlumu značné rozdíly. Zatímco konstrukce starších typů vozů zpravidla propouští mobilní signál lépe, u modernizovaných vagonů je útlum násobně vyšší (útlum 20 dB představuje 100 × nižší výkon signálu, 40 dB pak 10 000 × nižší výkon).

Výsledky měření shrnuje následující tabulka:

„Samotné pokrytí signálem LTE v místě tak není zárukou, že se cestující ve vlaku připojí k vysokorychlostnímu internetu a spojení bude mít stabilní,“ hodnotí výsledky měření propustnosti železničních vozů předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Měření pokrytí koridorů tento útlum při průchodu signálu konstrukcí vlaku eliminuje, když antény měří signál na střeše vozu. Zjištěné hodnoty po zpracování ČTÚ ve vizualizované podobě zveřejní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Fyzikální soutěž „Vím proč“ ovládli studenti z Prahy a Ostravy

20:16 ČEZ: Fyzikální soutěž „Vím proč“ ovládli studenti z Prahy a Ostravy

Fyzika jako obávaný a nezáživný předmět? Omyl. Žákovské týmy ze základních a středních škol v soutěž…