ČVUT: Stavební fakulta má historicky první „Partnerskou školu“

21.05.2022 17:17 | Tisková zpráva

Fakulta stavební ČVUT si jako svoji první „Partnerskou školu“ vybrala pražskou stavební průmyslovku v Dušní. Její studenti tak více nahlédnou do způsobu výuky na vysoké škole.

ČVUT: Stavební fakulta má historicky první „Partnerskou školu“
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Možnost důkladně si „osahat“ vysokoškolské studium a poznat svoje možné budoucí pedagogy se nově otevřela studentům Vyšší odborné školy stavební a Střední průmyslové školy stavební v Dušní ulici v Praze. Právě ji si za svoji historicky první „Partnerskou školu“ vybrala Fakulta stavební ČVUT v Praze. Středoškoláci se tak budou moci například účastnit některých experimentů na fakultě či je budou přímo vyučovat vysokoškolští pedagogové z Fakulty stavební ČVUT. 

„Naším cílem je podpořit středoškoláky v možnosti poznat prostředí vysoké školy univerzitního typu a umožnit jim v průběhu středoškolského studia čerpat inspiraci pro profesní zaměření a studium techniky,“ říká prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze. „Na výuce na škole v Dušní se již několik let individuálně podílejí někteří naši pedagogové a já vnímám zaujetí středoškoláků, když se přijdou podívat na fakultu. Snažíme se jim představit fakultu jako prostředí vstřícné pro studenty. I proto bychom rádi tuto spolupráci ještě dále zintenzivnili.“

Na prohloubení vzájemných aktivit se těší i ředitelka VOŠS a SPŠS Dušní PaedDr. Marie Plíhalová: „S Fakultou stavební ČVUT spolupracujeme dlouhodobě. Prvně jsme před mnoha lety navázali spolupráci s Katedrou hydrotechniky, později se spolupráce rozšířila i na Katedru betonových a zděných konstrukcí a rádi bychom kooperovali i s dalšími katedrami, aby u žáků stoupala motivace ke studiu a zájem o obor. V dnešní technické době si cením této možnosti podpory, protože technické obory stále zůstávají trochu ve stínu zájmu.“

Prospěšnost spolupráce mezi střední školou a fakultou potvrzuje i proděkanka pro pedagogickou činnost Fakulty stavební ČVUT prof. Zuzana Pešková: „Uchazeči o studium se cítí jistější, když mají s vysokoškolskou výukou už nějakou zkušenost. Vstup na Fakultu stavební je pro ně přirozenější, méně stresující, dokáží se rychleji adaptovat. Vědí, že řada jejich spolužáků je dnes inženýry nebo architekty a jsou absolventy právě naší fakulty. Máme i několik pedagogů, bývalých studentů Dušní, kteří spojili svůj život s akademickou dráhou. I to může být pro uchazeče o studium motivující.“

Pedagog Fakulty stavební ČVUT Dr. Milan Zukal spolupracuje s VOŠS a SPŠS Dušní už od roku 2014. „Nejprve jsme se jako Katedra hydrotechniky stali odborným garantem soutěže Modelů vodohospodářských staveb, která se koná na Dušní každoročně. Zároveň začali studenti jednou ročně navštěvovat

Vodohospodářskou laboratoř na fakultě, kde jsou pro ně připravena praktická měření na modelech vodních staveb. Pro prváky zároveň děláme přednášku na téma vodní hospodářství. Na většině z nich je přitom vidět velký zájem.“

Podle prof. Petra Štemberka z Katedry betonových a zděných konstrukcí, který se školou v Dušní spolupracuje od roku 2018 a vyučuje zde ve třetím a čtvrtém ročníku předmět Stavební konstrukce, si studenti váží možnosti slyšet vysokoškolský výklad probírané látky. „Při výuce je však třeba zohlednit, že jde o středoškoláky. Nicméně i tady se daří mnohé motivovat k dalšímu odbornému směřování.“

Ing. Michal Kovářík z Katedry technologie staveb se zapojil v letošním roce a v prvním ročníku vyučuje předmět CAD. Výuku na střední škole vnímá jako obohacující zkušenost: „Pro studenty jsme například připravili ukázku technologie 3D tisku z bezcementové malty ve fakultní laboratoři 3D tisku. Od prvního momentu je přitom vidět, že je digitalizace ve stavebnictví zajímá.“

„VOŠS a SPŠS Dušní poskytuje obdivuhodný odborný rozsah. Studenti si mohou vybrat ze zaměření Architektura a stavitelství, Pozemní stavby, Dopravní stavby, Vodohospodářské a ekologické stavby a BIM projektování. A to jsou všechno oblasti, v jejichž studiu mohou zájemci dále pokračovat u nás na fakultě. My škole z druhé strany nabízíme dlouhodobou spolupráci a spojení s prestižní univerzitou, která má silné postavení jak v ČR, tak i ve světě,“ říká prof. Karel Kabele, proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Fakulty stavební ČVUT.

„Za školu jsem velmi ráda, že u nás učí nejen profesoři, ale také doktorandi z Fakulty stavební ČVUT. Společně se jim daří vytvářet živnou půdu pro přechod z průmyslovky na vysokou školu, což vidíme zejména v těch posledních čtyřech letech, kdy naši žáci jeví stále větší zájem o studium na vysoké škole. Zároveň mě těší, že se k nám po studiu vracejí jako pedagogové, dál tak rozvíjejí spolupráci mezi školami a naši žáci tak zároveň mají ty nejkvalifikovanější učitele,“ uzavírá ředitelka VOSŠ a SPŠS Dušní PaedDr. Marie Plíhalová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…