ČVUT: Technologie nejsou neutrální

04.12.2021 7:29 | Tisková zpráva

Roboty, drony nebo umělá inteligence působí neutrálně, stojí však za nimi lidé, kteří do nich vkládají své zkušenosti, vědomosti i sociální faktory. Technologické týmy, které nejsou rozmanité, proto mohou vyvíjet řešení přehlížející společenské i biologické odlišnosti různých skupin a selhávat tak v naplnění jejich potřeb. Budování rozmanitějšího prostředí je tedy v technologiích sílící téma a neopomíjí ho ani Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze. Zahajuje jej vstupním průzkumem rozmanitosti, na kterém spolupracuje s technologickými partnery ŠKODA AUTO a Continental Automotive.

ČVUT: Technologie nejsou neutrální
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Procentuální zastoupení studentek na FEL každoročně roste, ovšem poměrně pomalu – za posledních deset let o osm procentních bodů. V roce 2020 měla Fakulta elektrotechnická 16,2 % studentek. S vyšším vzděláním míra zastoupení žen klesá. Studující ze zahraničí v roce 2020 tvořili 22,5 % všech studujících. Tyto statistiky nyní hodlá Fakulta elektrotechnická rozšířit o data, která dosud neshromažďovala. Pomocí analýzy dostupných dokumentů, procesů, dotazníkového šetření a rozhovorů s různými zájmovými skupinami se tak pokusí definovat, jak je možné rozmanitější prostředí na fakultě utvářet a podporovat.

„Toto téma se netýká jen naší fakulty, rezonuje celou společností. Pravdou je, že i kdybychom se v tuto chvíli tématem rovnosti příležitostí zabývat nechtěli, podmínky nových grantových programů EU nám nedávají na výběr. Já osobně však toto téma považuji za důležité, a tak pro nás průzkum rovných příležitostí nebude pouhou formalitou, ani cestou k zavedení kvót, ale příležitostí vytvoření prostředí přátelského a podporujícího pro kohokoli, jehož výchozí podmínky nemusí být stejné jako ty většinové,“ vyjádřil se k realizaci průzkumu děkan Petr Páta.

Týmová rozmanitost není jen otázkou etiky, ale především inovačního a ekonomického potenciálu instituce, studentů a studentek i jejich budoucích zaměstnavatelů. Rozmanité týmy znamenají navíc rozmanité nápady, za kterými nestojí jen znalosti, ale i kultura, věk, národnost, jazyk, sexuální orientace, gender, rodinný stav, ekonomická situace, handicap, osobní zájmy, hodnoty, dosažený titul a podobně.

Rozmanité a inspirativní prostředí pro studium, vědu i práci

FEL řeší témata jako elektromobilita, umělá inteligence, Smart City, Smart Home, eHealth, internet věcí, bezpečnost na internetu, 5G sítě nebo začleňování robotů do pracovního procesu a služeb. Všechny tyto oblasti s sebou přinášejí velkou změnu pro životy všech lidí na celém světě. Proto fakulta usiluje o vytvoření příznivého prostředí pro odborníky s různými zkušenostmi, z různých oborů, kultur, muže i ženy, aby pomohli vyvíjet technologie, které mají sloužit různým cílovým skupinám.

„Věříme, že tak podpoříme různorodé a inovativní nápady, přilákáme nové talenty, o které možná přicházíme nebo také motivujeme a udržíme stávající kvalitní pracovníky. Čím dřív začneme, tím lépe. Studující zvyklí na spolupráci v rozmanitém prostředí už na vysoké škole budou na stejný přístup připraveni i v budoucím zaměstnání. Proto také spolupracujeme s partnery ŠKODA AUTO a Continental Automotive, kteří mají stejný cíl jako naše fakulta a podpora projektů rozmanitosti je součástí jejich celofiremní strategie,“ dodává děkan Petr Páta.

Průzkum rozmanitosti bude na Fakultě elektrotechnické probíhat do konce kalendářního roku. V příštím roce na něj navážou aktivity, které budou reflektovat problémy a příležitosti vyplývající z průzkumu.

Webové stránky projektu ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Do 31. března mohou občané a organizace předkládat jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání

19:15 Poslanecká sněmovna: Do 31. března mohou občané a organizace předkládat jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání

Tisková zpráva podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státníc…