Ti se prokázali pouze ukrajinskými biometrickými pasy bez platného pracovního víza, případně propadlými polskými vízy, které je neopravňují k výkonu práce na území České republiky. Z toho důvodu byly tyto kontroly celního úřadu postoupeny k dalšímu řízení na Oblastní inspektorát práce.
Od začátku roku zkontrolovali celníci z Vysočiny 72 cizinců a téměř polovina (35) z nich pracovala bez platného pracovního povolení, nebo zaměstnanecké karty. Právnickým osobám, nebo podnikajícím fyzickým osobám, které umožní výkon nelegální práce, přitom lze uložit pokutu až do výše výši 10 milionů korun.
Kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců je jednou z mnoha kompetencí celní správy. Celní správa při ní ověřuje, zda kontrolované osoby vykonávají práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy, a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání, zaměstnaneckou kartou a platným povolením k pobytu. Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem EU, nebo cizincem má za povinnost o tom informovat úřad práce, a to nejpozději v den jeho nástupu do zaměstnání. Občané ze zemí mimo EU mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení k zaměstnání, zaměstnanecké karty, osoby s trvalým pobytem na území České republiky pracovní povolení mít nemusí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva