Česká krajina: Čtrnáct rezervací za devět let. Neziskovka bez jediného zaměstnance mění českou ochranu přírody

02.01.2024 11:17 | Tisková zpráva

Stovky hektarů zachráněné přírody a stovky vzácných velkých kopytníků na územích, zasahujících od Ašského výběžku až po Opavsko a Uherskohradišťsko. To je dosavadní výsledek projektu návratu velkých kopytníků, který ve spolupráci s vědci před devíti lety odstartovala nezisková organizace Česká krajina.

Česká krajina: Čtrnáct rezervací za devět let. Neziskovka bez jediného zaměstnance mění českou ochranu přírody
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

„Návrat velkých kopytníků se stal jedním z největších a nejznámějších projektů ochrany přírody v České republice. Paradoxně za ním stojí malá nezisková organizace, která ani po sedmnácti letech od svého založení a po devíti letech provozování největší české rezervace velkých kopytníků nemá jediného stálého zaměstnance na plný úvazek. Právě organizačně efektivní a finančně nízkonákladový způsob fungování rezervací velkých kopytníků je jednou z jejich největších výhod a přidaných hodnot pro českou ochranu přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Ochranářská organizace vznikla v roce 2007 a první rezervaci velkých kopytníků založila ve spolupráci s vědci v roce 2015 v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Kromě milovické rezervace provozuje Česká krajina ještě rezervaci velkých kopytníků v Národním parku Podyjí. Celkem se tak malá neziskovka stará o 420 hektarů vzácné přírody ve dvou rezervacích na opačných koncích republiky.

„Klíčovou součástí úspěchu projektu návratu velkých kopytníků je inspirace a spolupráce. Od začátku úzce spolupracujeme s vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky a několika univerzit. Milovická rezervace a její výsledky pak inspirovaly řadu dalších neziskových organizací, ale i měst, krajů, zemědělců nebo soukromých vlastníků. Všem bych chtěl velmi poděkovat, že se pastvě velkých kopytníků věnují. Právě díky nim se tento způsob ochrany přírody rozšířil do řady míst v České republice,“ ocenil Dalibor Dostál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

19:28 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst. EU musí jednat jednotně a pragmaticky

Zavedení 20% amerických cel vůči dovozu z Evropské unie je špatnou zprávou pro obě strany Atlantiku.…