Bezdrátový přenos energie byl dalším krokem v Teslově elektrické revoluci. Geniální srbský fyzik dokázal, že energii jde vyrobit a přenášet bezdrátově, a to na velké vzdálenosti. Svět bohužel nebyl na Teslův vynález připraven – takto dostupná elektřina byla v rozporu s plány jeho podporovatelů. Bankéř J. P. Morgan tušil, že Tesla chce bezdrátově přenášenou energii poskytnout všem zdarma, a tak ho v nákladné realizaci nepodpořil. Tesla se tedy soustředil na bezdrátový přenos informací a o několik let dříve než Ital Guglielmo Marconi svůj vynález patentoval. Marconi ale na přenosu signálu na vzdálenost několika kilometrů pomocí rádiových vln zbohatl a získal za něj i Nobelovu cenu. Tesla se s ním po léta soudil a spravedlnosti bylo učiněno zadost až půl roku po jeho smrti, kdy americký nejvyšší soud prohlásil Marconiho patenty za neplatné a přiřkl autorství rádia Nikolovi Teslovi.
„Teslovy vynálezy znamenaly pro celé lidstvo obrovský skok kupředu, a proto jsme se v České mincovně rozhodli vyjít investorům a sběratelům vstříc – nepřipomínáme fyzika jen jednou mincí, ale ukazujeme jeho geniální vynálezy ve čtyřdílné sérii. Ta má také vyšší sběratelský potenciál. U podobných sérií jsme v minulém období zaznamenali až 20% meziroční nárůst zájmu, a to i z důvodu ochrany investovaných peněz před inflací,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva