Česká obchodní inspekce kontrolovala kuchyňské hnětače

08.06.2022 9:15 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly zaměřené na bezpečnost kuchyňských hnětačů. V minulém roce zkontrolovala 23 typů výrobků a nedostatky zjistila u 5 z nich.

Česká obchodní inspekce kontrolovala kuchyňské hnětače
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce v průběhu roku 2021 kontrolovala bezpečnost kuchyňských hnětačů, které jsou v domácnostech často používány.

Inspektoři ČOI provedli 22 kontrol u distributorů, kteří dodávají tyto produkty na trh. Celkem zkontrolovali 23 typů výrobků. Nedostatky v informačních povinnostech, jako je například návod k použití nebo bezpečnostní instrukce, zjistili u 5 typů výrobků. K odbornému testování odebrali 7 typů a 1 typ kuchyňského hnětače nevyhověl po technické stránce. U tohoto produktu bylo provedeno posouzení rizik, které bylo shledáno jako nízké. Žádný výrobek nebyl předán k nahlášení do databáze Safety Gate (dříve RAPEX). Zjištěné závady nebyly natolik závažné, aby bylo nutno přistoupit k okamžitému stažení výrobku z trhu a od spotřebitelů. Odpovědným podnikatelským subjektům byla v pravomoci České obchodní inspekce uložena příslušná opatření za účelem nápravy zjištěných nedostatků.

Česká obchodní inspekce za porušení zákona č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, uložila v 1 případě pokutu v celkové hodnotě 5 000 Kč.

Příslušné právní předpisy:

  • zákon č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky

  • nařízení vlády č. 118/2016 Sb., o posuzování shody elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí při jejich dodávání na trh (směrnice LVD 2014/35/EU) nařízení vlády č. 117/2016 Sb., o posuzování shody výrobků z hlediska elektromagnetické kompatibility při jejich dodávání na trh (směrnice EMC 2014/30/EU)

  • nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice RoHS 2011/65/EU)

  • Nařízení EP a Rady č. 765/2008 - požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh

Podmínky pro výrobu kuchyňských hnětačů jsou stanoveny harmonizovanými normami:

  • ČSN EN 60335-1 ed.3 Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely - Bezpečnost - Část 1: Obecné požadavky

  • ČSN EN 60335-2-14 ed.3 Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely - Bezpečnost – Část 2-14: Zvláštní požadavky na kuchyňské strojky

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

16:08 NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

Za dvacet let, kdy je Česká republika členem EU, dosáhl rozdíl mezi příjmy a odvody do evropského ro…