Česká pošta: Nová známka připomíná Masarykův kibuc

02.12.2021 8:24 | Tisková zpráva

V rámci česko-izraelské spolupráce v úterý 30. listopadu uvedla Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku TGM v Izraeli. Motivem známky je umělecká mozaika kibucu Kfar Masaryk, pojmenovaného na počest Tomáše Garrigua Masaryka, a její výtvarný návrh pochází z dílny izraelského autora Davida Ben-Hadora.

Česká pošta: Nová známka připomíná Masarykův kibuc
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Petr Foldera je podepsán pod grafikou obálky prvního dne vydání (FDC) s námětem vlajek obou států se zúrodněnou půdou v pozadí, která symbolizuje příchod prvních osadníků zakládajících výše uvedený kibuc.

„Vydání známky je dalším důkazem vřelých vztahů mezi oběma státy. Věřím, že si tato cenina najde své příznivce nejen v Česku a Izraeli. Tomáš Garrigue Masaryk je jednou z nejvýznamnějších osobností pro obě země, proto je po právu hlavním motivem této krásné známky,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

„Tato známka vychází u příležitosti třiceti let od obnovení česko-izraelských diplomatických vztahů. A bylo to neuvěřitelných třicet let přátelství mezi našimi dvěma národy, které sahá až k prezidentu Masarykovi a ještě dál. Proto jsem ráda, že je můžeme oslavit tímto opravdu vzácným a symbolickým způsobem – vydáním společné česko-izraelské známky,“ říká velvyslankyně Státu Izrael v ČR JE Anna Azari.

známka

Tomáš Garrigue Masaryk jako první hlava státu navštívil mandátní Palestinu v roce 1927. Československo záhy po svém vzniku v roce 1918 jako jedna z mála zemí oficiálně uznalo židovskou národnost, což pramenilo nejen z osobní iniciativy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, ale i z postoje české inteligence, která na základě vlastních zkušeností z bojů za národnostní uznání sympatizovala s úsilím Židů o uskutečnění jejich ideálů. Po druhé světové válce Československo velmi účinně podporovalo vznik Státu Izrael. Ministr zahraničních věcí Jan Masaryk osobně vyvíjel velkou diplomatickou aktivitu v tomto směru v Organizaci spojených národů. Opevněná osada Kfar Masaryk byla založena v roce 1938 a zakladateli tohoto kibucu byli židovští imigranti z Československa a Litvy. V roce 1940 byl kibuc přestěhován na dnešní místo a přejmenován na Kfar Masaryk po prvním československém prezidentovi. V zakládací listině se uvádí, že rozhodnutí přejmenovat kibuc po Masarykovi bylo učiněno na znamení úcty k jeho osobnosti, jeho humanismu, k jeho boji za pravdu, za osvobození národů a z vděčnosti za jeho podporu svobody Izraele.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „Z“, které odpovídá ceně za prioritní Obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g – mimoevropské země – ke dni vydání 45 Kč. Novou příležitostnou písmenovou poštovní známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu v nákladu 500 000 kusů známek a FDC digitálním tiskem v počtu 2800 kusů.

Zájemci si mohou známku zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …