Česká pošta: Nová známka připomíná Masarykův kibuc

02.12.2021 8:24 | Tisková zpráva

V rámci česko-izraelské spolupráce v úterý 30. listopadu uvedla Česká pošta do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku TGM v Izraeli. Motivem známky je umělecká mozaika kibucu Kfar Masaryk, pojmenovaného na počest Tomáše Garrigua Masaryka, a její výtvarný návrh pochází z dílny izraelského autora Davida Ben-Hadora.

Česká pošta: Nová známka připomíná Masarykův kibuc
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Petr Foldera je podepsán pod grafikou obálky prvního dne vydání (FDC) s námětem vlajek obou států se zúrodněnou půdou v pozadí, která symbolizuje příchod prvních osadníků zakládajících výše uvedený kibuc.

„Vydání známky je dalším důkazem vřelých vztahů mezi oběma státy. Věřím, že si tato cenina najde své příznivce nejen v Česku a Izraeli. Tomáš Garrigue Masaryk je jednou z nejvýznamnějších osobností pro obě země, proto je po právu hlavním motivem této krásné známky,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

„Tato známka vychází u příležitosti třiceti let od obnovení česko-izraelských diplomatických vztahů. A bylo to neuvěřitelných třicet let přátelství mezi našimi dvěma národy, které sahá až k prezidentu Masarykovi a ještě dál. Proto jsem ráda, že je můžeme oslavit tímto opravdu vzácným a symbolickým způsobem – vydáním společné česko-izraelské známky,“ říká velvyslankyně Státu Izrael v ČR JE Anna Azari.

známka

Tomáš Garrigue Masaryk jako první hlava státu navštívil mandátní Palestinu v roce 1927. Československo záhy po svém vzniku v roce 1918 jako jedna z mála zemí oficiálně uznalo židovskou národnost, což pramenilo nejen z osobní iniciativy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, ale i z postoje české inteligence, která na základě vlastních zkušeností z bojů za národnostní uznání sympatizovala s úsilím Židů o uskutečnění jejich ideálů. Po druhé světové válce Československo velmi účinně podporovalo vznik Státu Izrael. Ministr zahraničních věcí Jan Masaryk osobně vyvíjel velkou diplomatickou aktivitu v tomto směru v Organizaci spojených národů. Opevněná osada Kfar Masaryk byla založena v roce 1938 a zakladateli tohoto kibucu byli židovští imigranti z Československa a Litvy. V roce 1940 byl kibuc přestěhován na dnešní místo a přejmenován na Kfar Masaryk po prvním československém prezidentovi. V zakládací listině se uvádí, že rozhodnutí přejmenovat kibuc po Masarykovi bylo učiněno na znamení úcty k jeho osobnosti, jeho humanismu, k jeho boji za pravdu, za osvobození národů a z vděčnosti za jeho podporu svobody Izraele.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „Z“, které odpovídá ceně za prioritní Obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g – mimoevropské země – ke dni vydání 45 Kč. Novou příležitostnou písmenovou poštovní známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu v nákladu 500 000 kusů známek a FDC digitálním tiskem v počtu 2800 kusů.

Zájemci si mohou známku zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …