Česká televize: Redakce vědy funguje dva roky, chystá tematické speciály pro ČT24

09.09.2018 9:45 | Zprávy

Redakce vědy České televize pokrývá každý den aktuální události z oblasti tuzemského i světového výzkumu, vědy a vzdělávání. Během druhého roku své existence redakce informovala ve vysílání o více než tisícovce událostí.

Česká televize: Redakce vědy funguje dva roky, chystá tematické speciály pro ČT24
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

A přinesla také první český televizní rozhovor z oběžné dráhy Země. Z modulu Destiny Mezinárodní vesmírné stanice odpovídal americký astronaut Andrew Feustel. Nově bude redakce vědy připravovat do kontinuálního vysílání ČT24 tematické speciály.

Vědecká redakce ČT během druhého roku své existence nabídla do vysílání 1194 témat, 1326 internetových článků a také první televizní rozhovor z vesmíru. „Jsem ráda, že redakce vědy neustále posouvá hranice a ukazuje, že nezůstáváme při z(Z)emi,“ říká vedoucí redakce vědy Kateřina Fifková a dodává: „Potvrdilo se, že vědecká témata diváky baví. Nově tak budeme připravovat do kontinuálního vysílání ČT24 tematické speciály – první jsme odvysílali z festivalu nových technologií Future Port Prague.“

Česká televize založila redakci vědy 5. září 2016 a její vznik přinesl nový týdeník Věda 24, který se vysílá před nedělními Událostmi v 18:30 a do denního vysílání ČT24 více témat zaměřených na českou a světovou vědu. „Ukazujeme novinky z české a zahraniční vědy i vědecký pohled v případě mimořádných událostí. Diváci České televize můžou v průměru vidět víc než tři vědecká témata denně. Do hlavní zpravodajské relace Události jsme dodali 250 témat, věda tedy byla zhruba ve dvou ze třech vysílání,“ uzavírá Fifková.

Podrobně se tak Česká televize mohla věnovat dalším velkým vědeckým událostem – předávání Nobelových cen, úmrtí astrofyzika Stephena Hawkinga nebo startu rakety Falcon Heavy a zatmění Měsíce. Nabídla ale i pohled na nejmodernější pozemní teleskopy světa – přímo v chilské poušti Atacama u dalekohledů Evropské jižní observatoře natáčel Daniel Stach, moderátor pořadů Hyde Park Civilizace a Věda 24. „Bylo skvělé dostat se na místa, kde jsou nejmodernější technologie a vědci posouvají hranice lidského vědění.“

Hyde Park Civilizace se vědě pravidelně věnuje už 6 let (od 8. září 2012) každou sobotu od 20:05 hodin. Sobotní díl nabídne rozhovor s humanitární pracovnicí Katharinou Zellweger, která třiadvacet let pomáhá v Severní Koreji. V pořadu se za poslední rok objevily největší osobnosti vědy, mezi nimi tři nositelé Nobelovy ceny – Stefan Hell přispěl k rozvoji mikroskopie s velmi vysokým rozlišením, Yoshinori Ohsumi přišel na to, jak umí buňky recyklovat, a Paul Modrich popsal systém, díky kterému se DNA sama opravuje.

Jednou měsíčně redakce vyrábí také Vědecké Interview. Jeho exkluzivním hostem byl v minulém roce i princ Edward, hrabě z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty II. Nový týdeník určený výhradně na sociální sítě – Věda2 – najdou fanoušci vědy na sociálních sítích. Součástí zpravodajského portálu ČT24 je web veda24.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…