Český stánek, spojující slovenskou a českou sekci, s číslem 1.150 byl součástí tzv. Středoevropské zóny (tj. Visegradské skupiny). Přímými účastníky stánku byli kromě Institutu umění a Indies Scope i festival Colours of Ostrava, Český rozhlas, festival Folk Holidays, časopis Fool Moon, vydavatelství Indies Happy Trails a agentura Indies Production, P&J Music, agentura Rachot a festival Respect, Dušan Svíba – Earth Music, Petra Burthey, agentka Clarinet Factory a nezávislí publicisté Petr Dorůžka, Jiří Moravčík, z umělců pak Kateřina Gottlichová (BraAgas) a Jitka Šuranská, rezidentka IU Julia Palmu.
Český den se konal 23.10. 2015 a měl vysokou návštěvnost. Skupina Clarinet Factory vystoupila na showcase 23.10. od 00-00.45 v klubu Duna v Paláci umění. Jednalo se o teprve druhou českou skupinu, která kdy v dějinách WOMEXu měla možnost na showcase vystoupit. Výběr je totiž závislý na uskupení odborníků, kteří si tradičně říkají „7 samurajů“ – v r. 2015 to byli Olivier Delsalle, umělecký ředitel festivalu d´Ile de France, Marta Dobosz, kurátorka Cross Culture Festival ve Varšavě, András Lelkes producent a promotér, spoluzakladatel Hanveto agentury, Jerome Willliams, zakladatel Earth Beat a Minna Zhou rozhlasový producent a DJ z Minneapolis. V minulosti byl jedním ze samurajů také Petr Dorůžka.
Na stánku byly mj. prezentovány i publikace (brožura o české scéně world music a Crossroads showcase) a samplery Institutu umění (Contemporary Czech Jazz, sampler Crossroads při Colours of Ostrava, Diaries, Dreams, Nightmares).
Podle tiskové zprávy organizátorů WOMEXu se veletrhu účastnilo na 2 500 delegátů reprezentujících 1 500 společností z 90 zemí. Odehrálo se 875 koncertů. Celkově se účastnilo na 500 labelů, vydavatelů a distributorů, 390 státních vzdělávacích a dalších institucí, 630 individuálních booking agentů, 540 manažerů a 250 producentů a 300 novinářů.
Ve výstavní části bylo na 270 stánků, proběhlo 60 showcase s více než 280 umělci z 50 zemí na 7 podiích. V diskusní části vystoupilo na 80 řečníků a mentorů ze 40 zemí, proběhlo 23 přednášek a diskusí. Tři WOMEX ceny si letos odnesli Senegalec Cheikh Lo, Iránec Ramin Sadighi a labelem roku se stal Glitterbeat Records z Německa. WOMEX radio studio pracovalo v kooperaci s EBU.
Takové složení účastníků a programu mnohem lépe prospívá zástupcům tradičně přímých procesů v hudbě; například oproti MIDEM, kde se objevuje výrazně více zástupců zprostředkovatelů a překupníků (tj. mobilních operátorů, tvůrců IT aplikací, obchodníků s daty a právy apod.).
Více informací o WOMEXu naleznete na www.womex.com.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva