Českobudějovická nemocnice léčí pacienty s mrtvicí nejnovější metodou

05.12.2015 14:20 | Zprávy

Vloni na jarˇe změnila Nemocnice Cˇeske´ Budeˇjovice, a. s., za´sadni´m zpu°sobem organizaci pe´cˇe o pacienty s mrtvicí. Za rok a půl se zařadila mezi největší česká centra, která se specializované léčbě mrtvice věnují.

Českobudějovická nemocnice léčí pacienty s mrtvicí nejnovější metodou
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice

„Pacienti v Jihočeském kraji díky tomu mají velkou šanci, že právě jim se dostane špičkové péče s nadějí na úplné uzdravení. Nemocnice České Budějovice je jediným Centrem vysoce specializované cerebrovaskulární péče v kraji, celkem jich je v České republice třináct,” uvedl Michal Šnorek, ředitel Úseku interních oborů Nemocnice České Budějovice, a. s.

„Akutní péče zahrnující úvodní zajištění pacienta, vyšetření na počítačové tomografii i vlastní zahájení léčby nyní probíhá na jednom místě s přímým napojením na sály intervenční radiologie a neurochirurgie. Toto uspořádání umožňuje lékařům českobudějovické nemocnice postarat se ještě lépe o pacienty s mrtvicí,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Mrtvice, nebo také iktus, je výraz pro náhlou cévní mozkovou příhodu (CMP),  při které dochází k přerušení průtoku krve do mozku a jeho poškození nedostatečným prokrvením buď v důsledku krvácení do mozku, nebo, mnohem častěji, v důsledku uzavření cévy krevní sraženinou (tzv. ischemická cévní mozková příhoda). „Pokud se proudění krve do čtyř minut neobnoví, začínají odumírat první mozkové buňky. Není-li tento stav včas léčen, vede zpravidla k trvalému neurologickému postižení, případně i smrti,” řekl Svatopluk Ostrý, primář Neurologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s. Cévní mozkové příhody jsou po srdečním infarktu druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. „Kromě vysoké četnosti výskytu onemocnění (cca 300-400 příhod na 100 000 obyvatel a rok) je závažná i skutečnost, že cévní mozkové příhody postihují čím dál častěji mladší věkové skupiny mezi 30. a 40. rokem života,“ dodal Ostrý.

Základním postupem léčby ischemické cévní mozkové příhody je řadu let používaná metoda rozpouštění krevních sraženin, tzv. nitrožilně podávaná trombolýza. Tu lze však využít jen u pacientů, kteří se do nemocnice dostanou do čtyř a půl hodiny od začátku příhody a navíc je účinná zejména u menších krevních sraženin. „Průlomem v léčbě je zavedení tzv. mechanické trombektomie, která dává lékařům u vybraných pacientů k dispozici ještě pár hodin navíc. Je-li pro daného pacienta tato metoda vhodná, ukáže vyšetření počítačovou tomografií (CT). Nástup mechanické trombektomie je skutečně revoluční a díky ní neurointenzivní péče prochází podobnou proměnou, jako před patnácti lety kardiologie a léčba srdečních infarktů,“ konstatoval Michal Šnorek. Zatímco prvotní diagnostiku, případně trombolýzu provádí neurolog, trombektomie se ujímá intervenční radiolog, který do ucpané cévy přes tříslo pacienta zavede katétr, pomocí kterého sraženinu z těla vyjme. V kombinaci s trombolýzou zaručuje mechanická trombektomie jednoznačně nejlepší výsledky při léčbě cévní mozkové příhody.

„Zatímco v České republice je nitrožilně podávanou trombolýzou léčeno pouze 14 % pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou, v Nemocnici České Budějovice je to v letošním roce 27 %, od ledna do listopadu jsme takto ošetřili 290 pacientů. Během posledních tří let se nám podařilo zvýšit dostupnost akutní léčby mrtvice téměř pětinásobně. Mechanických trombektomií bylo v roce 2014 provedeno v ČR celkem 576, tuto léčbu tedy dostalo 6,5% hospitalizovaných pacientů s ischemickou cévní mozkovou příhodou. V naší nemocnici intervenční radiologové pod vedením Luďka Štěrby letos provedli již přes 80 těchto výkonů, to odpovídá 9 % našich pacientů s ischemickou CMP. Z takto léčených pacientů má 52 % žádné nebo lehké neurologické postižení,“ shrnula výsledky Miroslava Nevšímalová, vedoucí lékařka Cerebrovaskulárního centra Nemocnice České Budějovice, a. s.

Uvedené výsledky léčby cévních mozkových příhod prezentovali lékaři českobudějovické nemocnice na mezinárodním sympoziu „2nd Acute Ischemic Stroke Revascularisation Meeting 2015“, které se na sklonku listopadu 2015 konalo v Českých Budějovicích a jehož vzácným hostem byl profesor Jens Fiehler z univerzitni´ kliniky v neˇmecke´m Hamburku, přední evropský intervenční neuroradiolog a prezident Evropské společnosti minimálně invazivní léčby v neurologii (ESMINT). „Profesora Fiehlera zaujalo zejména obrovské nadšení a nasazení celého týmu, který o pacienty s cévní mozkovou příhodou pečuje a díky kterému se naše pracoviště zařadilo mezi přední česká cerebrovaskulární centra. Jde o mezioborový tým složený z neurologů a neurochirurgů, radiologů, anesteziologů, internistů, rehabilitačních lékařů, fyzioterapeutů, psychologů a logopedů,“ říká Michal Šnorek a dodává, že „klíčová je spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje a také všemi jihočeskými nemocnicemi“.

„Přes povzbudivé výsledky je nutné mít na paměti, že cévní mozková příhoda je stále velmi závažné onemocnění s nepříznivou prognózou. Bez akutní léčby v nemocnici umírá 28 % pacientů a do jednoho roku od příhody to je až 41 procent. Aby se moderní léčby dostalo co nejvyššímu počtu pacientů, je tedy především nutné, aby se do nemocnice dostali včas. Pokud se objeví náhlý pokles ústního koutku, ochrnutí či slabost končetiny nebo porucha řeči, je nutné okamžitě volat záchrannou službu,“ uzavřel primář Ostrý.

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.
V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 53 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 30 tisíc operačních

zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2267 dětí.

Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. Za posledních sedm let nemocnice investovala do svého rozvoje více než 1,6 miliardy korun.

V loňském roce českobudějovická nemocnice zvítězila v celostátní soutěži Nemocnice 2014 v kategorii finanční zdraví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

7:33 MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

Praha poskytla dotaci ve výši 100 000 Kč pro Nadaci Jedličkova ústavu. Peníze jsou určené na projekt…