Český statistický úřad: V nakupování potravin online jsme nad průměrem EU

25.03.2021 18:51 | Zprávy

V minulém roce došlo v důsledku pandemie koronaviru k velkým změnám ve využívání internetu. Ve větší míře jsme přes něj začali například sledovat placené pořady, nakupovat či vyhledávat informace o zdraví. Další podrobnosti o rozvoji informační společnosti přináší aktuální publikace ČSÚ.

Český statistický úřad: V nakupování potravin online jsme nad průměrem EU
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Internet se stal vedle mobilního telefonu nejrychleji se rozvíjející technologií. V roce 2020 bylo bez internetu již jen 18 % českých domácností. Jde převážně o domácnosti seniorů, kteří o tuto technologii nemají zájem nebo ji neumějí používat. „Minulý rok se v Česku k internetu připojovalo denně 75 % dospělých osob. Ve věkové kategorii 16 až 44 let bylo online každý den dokonce 95 % z nich,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

I díky dynamickému rozšíření chytrých telefonů roste počet osob, které internet používají právě na svém telefonu. Minulý rok tak činilo téměř 6 milionů Čechů starších 16 let v porovnání 

s jedním milionem v roce 2012. Nejběžnější je to u mladých lidí ve věku 16 až 24 let, kde používá internet v mobilu téměř 97 % z nich. Naopak mezi osobami staršími 65 let je to jen 
16 %. Jedním z důvodů může být i to, že mezi seniory má chytrý telefon pouze necelá čtvrtina osob, tři čtvrtiny stále používají klasický tlačítkový telefon.

Mezi Čechy roste také obliba internetového bankovnictví, které používají již dvě třetiny dospělých. Jde o výrazně vyšší podíl než v případě všech našich sousedních zemí. V rámci zemí EU je Česko na nadprůměrném sedmém místě.

Pandemie Covid-19 změnila chování lidí na internetu. Vlivem omezení kontaktů lidé více telefonovali a chatovali, velký boom zažilo také online sledování placených videí, filmů a seriálů. „Nejviditelnější změnou je však významný nárůst nakupování přes internet. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 nakupovala online více než polovina Čechů. V případě nakupování potravin a nápojů přes internet se Česko nachází nad průměrem Evropské unie, hned za sousedním Německem,“ upozorňuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Pandemie se podepsala i na tom, že Češi na internetu častěji vyhledávali témata související se zdravím. Ve 2. čtvrtletí 2020 tak činila polovina mužů starších 16 let, téměř dvojnásobek oproti roku 2015. V případě žen informace o zdraví na internetu vyhledávaly dvě třetiny z nich. 

V obou případech je to nad unijním průměrem.

Mezi podniky zažívá rozmach používání sociálních sítí a cloudových služeb. Účet na sociálních sítích má téměř polovina podniků s deseti a více zaměstnanci, placené služby využívalo minulý rok 29 % firem. Cestu do průmyslové výroby si v Česku našly také 3D tisk a robotika. Aditivní výrobu loni používalo ve zpracovatelském průmyslu 13 % firem a průmyslové roboty 18 %. Ve zpracovatelském průmyslu využívalo robotiku šest z deseti firem s více než 250 zaměstnanci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

22:08 Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během posledních dnů dochází k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních…