Výdaje na výzkum a vývoj v Česku v roce 2023 meziročně vzrostly o 4,8 % na 139,7 miliardy korun. Meziročně však došlo k poklesu těchto výdajů ve vztahu k hrubému domácímu produktu, a to z 1,89 % v roce 2022 na 1,83 % v roce 2023. Průměr EU v podílu výdajů na výzkum na HDP se v letech 2020 až 2022 pohyboval okolo 2,3 %.
„Z veřejných domácích a z veřejných zahraničních zdrojů, zahrnujících především dotace EU, se v roce 2023 vynaložilo na výzkum a vývoj v Česku celkem 50,1 miliardy korun. Podpora z veřejných zdrojů vzrostla meziročně o 0,5 %. Na vládní a vysokoškolský sektor připadlo z této částky 42,1 miliardy korun, podnikový výzkum a vývoj získal 6,9 miliardy a zbylých 1,1 miliardy korun směřovalo na výzkum v soukromých neziskových institucích,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
V podnikatelském sektoru bylo v roce 2023 vynaloženo na výzkum a vývoj celkem 90,4 miliardy korun. Na podniky tak připadaly dvě třetiny z celkových výdajů na výzkum a vývoj v Česku. Meziročně se v nich výdaje na tuto činnost navýšily téměř o 5 miliard korun, které byly použity na mzdy. Ve vládním a vysokoškolském sektoru došlo k nárůstu o 700 milionů korun. Dohromady se v těchto dvou sektorech vynaložilo v roce 2023 na výzkum a vývoj celkem 48 miliard korun, z toho 25 miliard korun v oblasti přírodních věd.
Stále větší roli v podnikovém výzkumu a vývoji v Česku hrají podniky pod zahraniční kontrolou. Celkem tyto podniky v roce 2023 vynaložily na výzkum a vývoj 58,9 miliardy korun, tedy o 4,4 miliardy více než v roce 2022. Nejvíce podniků pod zahraniční kontrolou provádějících v Česku výzkum a vývoj má vlastníka v Německu nebo ve Spojených státech. „Firmy pod zahraniční kontrolou s německým vlastníkem vynaložily v roce 2023 za výzkum a vývoj na území Česka téměř 21 miliard korun, přičemž nejdůležitějším odvětvím byl automobilový průmysl. Americké firmy u nás do výzkumu investovaly 19 miliard korun, a to především v oblasti informačních technologií,“ doplňuje Marek Štampach z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Počet pracovníků ve výzkumu a vývoji poslední tři roky stagnuje. V roce 2023 tuto činnost v Česku vykonávalo celkem 122,9 tisíc zaměstnanců. V přepočtu na plné úvazky strávené výzkumně-vývojovou činností se jednalo o 85,5 tisíce osob, z nichž 60 % pracovalo v podnicích, 23 % ve vysokoškolském sektoru a 16 % ve vládním sektoru.
Podrobné údaje naleznete na webu ČSÚ v aktualizovaných tematických časových řadách ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva