Český statistický úřad: Výdaje na výzkum a vývoj v Česku loni vzrostly

23.10.2024 16:08 | Tisková zpráva

Na výzkum a vývoj bylo v Česku v roce 2023 vynaloženo téměř 140 miliard korun, tedy o zhruba 5 procent meziročně více. Celkový počet výzkumných a vývojových pracovníků se v posledních třech letech pohyboval okolo 123 tisíc osob.

Český statistický úřad: Výdaje na výzkum a vývoj v Česku loni vzrostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Výdaje na výzkum a vývoj v Česku v roce 2023 meziročně vzrostly o 4,8 % na 139,7 miliardy korun. Meziročně však došlo k poklesu těchto výdajů ve vztahu k hrubému domácímu produktu, a to z 1,89 % v roce 2022 na 1,83 % v roce 2023. Průměr EU v podílu výdajů na výzkum na HDP se v letech 2020 až 2022 pohyboval okolo 2,3 %.

„Z veřejných domácích a z veřejných zahraničních zdrojů, zahrnujících především dotace EU, se v roce 2023 vynaložilo na výzkum a vývoj v Česku celkem 50,1 miliardy korun. Podpora z veřejných zdrojů vzrostla meziročně o 0,5 %. Na vládní a vysokoškolský sektor připadlo z této částky 42,1 miliardy korun, podnikový výzkum a vývoj získal 6,9 miliardy a zbylých 1,1 miliardy korun směřovalo na výzkum v soukromých neziskových institucích,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V podnikatelském sektoru bylo v roce 2023 vynaloženo na výzkum a vývoj celkem 90,4 miliardy korun. Na podniky tak připadaly dvě třetiny z celkových výdajů na výzkum a vývoj v Česku. Meziročně se v nich výdaje na tuto činnost navýšily téměř o 5 miliard korun, které byly použity na mzdy. Ve vládním a vysokoškolském sektoru došlo k nárůstu o 700 milionů korun. Dohromady se v těchto dvou sektorech vynaložilo v roce 2023 na výzkum a vývoj celkem 48 miliard korun, z toho 25 miliard korun v oblasti přírodních věd.

Stále větší roli v podnikovém výzkumu a vývoji v Česku hrají podniky pod zahraniční kontrolou. Celkem tyto podniky v roce 2023 vynaložily na výzkum a vývoj 58,9 miliardy korun, tedy o 4,4 miliardy více než v roce 2022. Nejvíce podniků pod zahraniční kontrolou provádějících v Česku výzkum a vývoj má vlastníka v Německu nebo ve Spojených státech. „Firmy pod zahraniční kontrolou s německým vlastníkem vynaložily v roce 2023 za výzkum a vývoj na území Česka téměř 21 miliard korun, přičemž nejdůležitějším odvětvím byl automobilový průmysl. Americké firmy u nás do výzkumu investovaly 19 miliard korun, a to především v oblasti informačních technologií,“ doplňuje Marek Štampach z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Počet pracovníků ve výzkumu a vývoji poslední tři roky stagnuje. V roce 2023 tuto činnost v Česku vykonávalo celkem 122,9 tisíc zaměstnanců. V přepočtu na plné úvazky strávené výzkumně-vývojovou činností se jednalo o 85,5 tisíce osob, z nichž 60 % pracovalo v podnicích, 23 % ve vysokoškolském sektoru a 16 % ve vládním sektoru.

Podrobné údaje naleznete na webu ČSÚ v aktualizovaných tematických časových řadách ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČMKB: Energetický trh komoditní burzy zaznamenal v roce 2024 nový historický rekord

9:30 ČMKB: Energetický trh komoditní burzy zaznamenal v roce 2024 nový historický rekord

Objem kontraktů na dodávku elektrické energie a zemního plynu pro konečné zákazníky se meziročně zvý…