Publikace v sedmi kapitolách obsahuje nejen údaje o vybavenosti a využívání internetu a dalších digitálních technologií v domácnostech, mezi jednotlivci nebo v podnicích, ale i jak jsou tyto technologie využívány pro potřeby veřejné správy, vzdělávání či zdravotnictví. Úvodní kapitola pak obsahuje údaje o počtu aktivních pevných linek a SIM karet v mobilních telefonech používaných pro hlasovou a datovou (internetovou) službu.
Kromě podrobných dat za Česko, obsahuje každá kapitola metodický úvod a u většiny ukazatelů i srovnání s ostatními státy EU. Prezentované údaje jsou členěny dle různých kritérií, jako je například typ sledovaných domácností, velikost či odvětvové zaměření podniků nebo specializace ambulance lékařů. V případě dat za osoby se pak čtenář například dozví, jak závisí využívání internetu na jejich pohlaví, věku či vzdělání.
Elektronická verze publikace se 70 tabulkami v xlsx formátu a 200 grafy za Česko a země EU s propojením na zdrojová data, je v české verzi dostupná ZDE. V současné době připravujeme i anglické vydání této publikace.
Data, uváděná v této publikaci, pocházejí především z oficiálních mezinárodně srovnatelných ročních šetření ČSÚ zaměřených na využívání informačních a komunikačních technologií jednotlivci a podniky. Podrobnější informace lze najít v každoročních publikacích z těchto dvou šetření, které jsou k dispozici ZDE a ZDE.
ČSÚ dlouhodobě sleduje nejen údaje o využívání digitálních technologií v jednotlivých sférách společnosti, ale i produkci digitálních technologií, včetně údajů o investicích, zahraničním obchodu a kvalifikovaných lidských zdrojích v této oblasti.
Tyto údaje naleznete opět v souhrnné datové publikaci Digitální ekonomika v číslech - 2022 (ZDE), která vyšla na konci minulého roku. Na 80 stranách rozdělených do sedmi kapitol naleznete ve 40 tabulkách a téměř 200 grafech podrobné údaje o ICT odbornících včetně jejich průměrné mzdy, studentech a absolventech ICT oborů na vysokých školách. A dále údaje o celkových investicích do ICT vybavení a softwaru, výdajích domácností za telekomunikační služby či údaje o výdajích na výzkum a vývoj v této oblasti. Nechybí zde ani přehled o vývozu a dovozu ICT zboží a služeb a v poslední kapitole pak hlavní ekonomické ukazatele za podniky v ICT sektoru. Kromě dat za Česko jsou ve většině případů uváděny také informace za státy Evropské unie a uživatel si tak může udělat obrázek o tom, jak si stojíme v oblasti digitalizace naší ekonomiky ve srovnání s ostatními státy společenství. Každá kapitola obsahuje i metodický úvod a odkaz na stránky s ČSÚ s podrobnějšími údaji pro danou oblast.
Elektronická verze publikace s propojením na zdrojová data, je v české verzi dostupná ZDE a v anglické ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva