Není žádnou novinou, že současná doba je v duchu úspor nákladů, to platí i ve zdravotnictví. Ve snaze nakoupit za co nejnižší možnou jednotkovou cenu můžeme naletět, a to hned dvakrát. Co není vidět na první pohled, je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, nebo dodatečné náklady spojené s vyššími nároky např. na obsluhu, prádelnu nebo zpracování odpadu. Druhou alarmující skutečností je riziko spojené s možnou komplikací na straně pacienta nebo ošetřujícího personálu - např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd.
Další skutečností, která potvrzuje, že příliš levné je podezřelé, je růst cen surovin, který se za posledních 10 let nezastavil. Členové CzechMed se shodují, že takový růst cen surovin nepamatují. Jedná se o buničinu, superabsorbent, polytetylenové a polypropylenové folie, bavlněné vlákno, latex a netkané textilie. Všechny tyto suroviny jsou pro výrobce zdravotnických prostředků nezbytné. Navýšení cen surovin se u některých firem dotýká až 70 procent výrobních materiálů.
„Pokud zvažujete výběrové řízení na zdravotnické prostředky, žádejte si kvalitu. Nákup nejlevnějších komodit se nemusí vyplatit. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena/kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu. Nesmíme zapomínat na souvislosti. Na zdravotnické prostředky se vydává v České republice 8 % ze všech zdravotnických výdajů. Takže i kdyby se na nich nakrásně ušetřilo, je to jen bouře ve sklenici vody. Omezování výdajů na zdravotnické prostředky je pouze líbivým pokusem odvádět pozornost od jiných černých děr zdravotnických výdajů,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva