Právě nedostatečně nastavená kritéria výběru vhodného dodavatele upřednostňují jednotkovou cenu výrobku nad kvalitou. Současné dění ukazuje, jak krátkozraké a nebezpečné je nakupování nekvalitních výrobků. V oblasti zdravotnictví toto rčení platí dvojnásob. Zdraví je to nejcennější, co máme. A zároveň platí, že nákup nejlevnějšího zboží neznamená nutně úsporu nákladů celkových.
Je to již dlouho, kdy medicína začala vycházet z výsledků praxe. Proč tedy došlo k situaci, kdy současní zákonodárci opouští zavedenou praxi a orientují se na příliš krátkodobé cíle v otázkách vstupu nových technologií na trh, regulace, hodnocení a nákupu zdravotnických prostředků? Nedávné průzkumy ukazují skutečnost, že oddělení nákupu jsou orientována prioritně na jednotkovou cenu bez ohledu na možnosti a hodnotu, kterou přináší moderní technologie pacientům a poskytovatelům lékařské péče a systému zdravotnictví jako celku.
„Abychom předešli vnímání zdravotnických prostředků a technologií jako komodit, museli by pracovníci nákupu disponovat stejnými znalostmi jako zdravotničtí odborníci nebo lékaři. Toto je pochopitelně nemožné. Právě proto by měl průmysl zdravotnických prostředků úzce spolupracovat s pracovníky nákupu, aby je mohl varovat určitých nebezpečných pochybení současných výběrových řízení, která jsou zaměřena jen a pouze na jednotkovou cenu,“ doporučuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.. Pracovníci nákupu, kteří rozhodují o výsledku výběrových řízení nákupu zdravotnických prostředků a technologií, by měli být obeznámeni i se skutečností, že úspora na jedné straně může vyvolat nárůst nákladů někde jinde v systému zdravotnictví.
Když to jde v jaderné elektrárně, může to jít i v nemocnici!
Jaderná elektrárna Temelín realizovala výběrové řízení na dodavatele dostavby. Důraz byl kladen na kvalitu představovanou parametrem „technologie a bezpečnost“, který tvořil 45 procent úsudku. Cena měla vliv na 25 procent rozhodnutí. (Zdroj: www.cez.cz, www.ceskatelevize.cz)
Kritéria výběru dodavatele pro jadernou elektrárnu Temelín
Technologie a bezpečnost |
45 % |
Cena |
25 % |
Obchodní a právní podmínky |
25 % |
Provoz a údržba |
5 % |
CzechMed usiluje o kultivaci zadávání výběrových řízení ve zdravotnictví:
- Stanovení rozsahu – dostatečně široký, aby funkčně související komponenty „uměly spolu v praxi fungovat“. Na druhé straně ne příliš široký, aby se nepoptávaly velké celky, jejichž komponenty spolu nesouvisí.
- Kvalifikace dodavatele, zda je či není schopen dodat to, co je uvedeno výše.
- Při formulaci zadání je optimální spolupráce se skupinou dodavatelů toho konkrétního výrobku, či skupiny výrobků. Tak lze dosáhnout toho, že i konkurující společnosti chtějí společně definovat hřiště tak, aby šlo srozumitelně soutěžit. Spolupráce např. při volbě vhodné formy veřejné soutěže, před výběrovým řízením, kdy zadavatel požádá výrobce v rámci marketingového průzkumu (dle zákona 137) o specifikaci produktů.
- Aby cena zakázky zohledňovala komplex dodávky, tedy nikoliv pouze jednotkovou cenu, ale i servis, zaškolení, a vůbec další dlouhodobě důležité parametry.
- Preferujeme soutěžit tzv. dvoukolově. V prvním kole se posoudí technické parametry a funkčnost. Jednotlivým uchazečům se přidělí procentuální zvýhodnění (posouzení o kolik je zboží lepší či horší). Teprve ve druhém kole se soutěží cena. Je tedy možné, aby vyhrála i cena vyšší, ale vždy bude korelovat s kvalitou.
- Počet dodavatelů - nesoutěžit o jednoho dodavatele, ale 2/5 resp. 3/8 pro uchování konkurence, což umožňuje konkurenci i v průběhu smluvního plnění, což přináší zadavateli nesporné výhody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva