V průběhu příštího týdne na to naváže ražba první šachty až do hloubky 30 metrů pod povrchem náměstí, která bude v budoucnu sloužit pro dvojici výtahů do uliční úrovně.
Protože se jedná o hornickou činnost, na ražby bude dohlížet svatá Barbora, patronka všech horníků a stavebních dělníků pracujících pod zemí, jejíž dřevěná soška byla dnes na stavbě na náměstí Jiřího z Poděbrad posvěcena.Dnes dopoledne proběhla na stavbě výtahů a revitalizace stanice metra Jiřího z Poděbrad tradiční slavnost požehnání a umístění sošky svaté Barbory ke stavební jámě, kde bude v příštím týdnu zahájena vertikální ražba první úrovně výtahových šachet. Slavnostní událost se uskutečnila den před svátkem sv. Barbory, která je patronkou horníků i stavařů pracujících v podzemí. Ti se tradičně svěřují pod její ochranu. Sošce Barborky požehnal farář Jan Houkal z Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Tento kostel postavený podle architektonického návrhu architekta Josipa Plečnika stojí v těsném sousedství staveniště. Soška sv. Barbory vyrobená speciálně pro tuto stavbu je z jasanového dřeva, má výšku 55 cm a je dílem řezbáře Dalibora Čenčíka.
„Tradice požehnání sošky sv. Barbory je se stavbami prováděnými hornickým způsobem neodmyslitelně spojena. I v moderní době, kdy máme velmi pokročilé znalosti geologie a disponujeme moderním technickým vybavením, symbolizuje skutečnost, že přírodní geologické síly nejsou nikdy stoprocentně předvídatelné. A ačkoliv se kolegové pod zemí musí spoléhat především na své znalosti a zkušenosti, je užitečné mít na své straně i vyšší moc,“ uvedl Ondřej Novák, předseda představenstva společnosti STRABAG.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva