Dukovany navazují partnerství s ruským elektrárenským městem Poljarnyje Zori

12.09.2018 21:11 | Zprávy

Obce Dukovany a Poljarnyje Zori (Rusko) podepsaly 11. září 2018 memorandum o navázání partnerství. Obě obce spojuje to, že mají v sousedství jaderné elektrárny typu VVER-440, Kolsou JE a JE Dukovany.

Dukovany navazují partnerství s ruským elektrárenským městem Poljarnyje Zori
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Za Dukovany se pod memorandum podepsal starosta Miroslav Křišťál a za Poljarnyje Zori primátor Maxim Puchov. Memorandum bylo podepsáno za přítomnosti tiskového mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka, předsedy Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany Aleše Johna a předsedy sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslava Jonáše.

Hlavním cílem uzavřeného partnerství je sdílení zkušeností v oblasti spolupráce s místními úřady na územích, kde jsou umístěny jaderné elektrárny, a spolupráce v oblasti průmyslu, kultury, vzdělání, cestovního ruchu a sportu. Obce tak chtějí posílit vzájemné vědecko-technické, humanitárně-kulturní a obchodně-ekonomické vztahy. V rámci partnerství budou probíhat oficiální návštěvy, pracovní setkání, společné akce a výstavy.

„Jsme rádi, že jsme mohli v Česku přivítat delegaci z města Poljarnyje Zori, ukázat jim naši obec a podepsat memorandum. Těšíme se na rozvoj naší spolupráce v rozličných oblastech. Navazujeme tím na pracovní cestu, kterou jsme podnikli před dvěma lety společně se zástupci Dukovan, do ruské Kolské jaderné elektrárny a přilehlého města Poljarnyje Zori. Viděli jsme, že naše obce řeší podobné problémy, a proto jsme se rozhodli navázat partnerství a těžit ze sdílení zkušeností,“ uvádí Křišťál.

„Podpis memoranda o partnerství s obcí Dukovany považujeme za velmi významnou událost. Naší představou je vzájemně sdílet zkušenosti s tím, jak jaderné elektrárny spolupracují s obcemi, které leží v jejich okolí, a jak se obyvatelstvo staví k jaderné energetice. Například v Rusku působí asociace regionů, kde jsou umístěny jaderné elektrárny, a v Česku existuje podobná organizace. Chtěli bychom, aby tyto dvě organizace spolupracovaly a dělily se o zkušenosti,“ říká Puchov.

Město Poljarnyje Zori má 14 tisíc obyvatel a leží za severním polárním kruhem. Vzniklo v roce 1968 jako sídlo dělníků pracujících na výstavbě Kolské jaderné elektrárny. Město se rozkládá v panenské severské přírodě na břehu průzračného jezera Imandra, které je největší vodní plochou na Kolském poloostrově a vyznačuje se hojností ryb. Deset kilometrů od města leží lyžařské středisko Salma, kde se konají soutěže v lyžování a kde proběhlo několik ročníků mistrovství Ruska v lyžování.

Život ve městě je s jadernou elektrárnou do velké míry spojen dodnes, protože s 2500 zaměstnanci představuje největšího zaměstnavatele v okolí. Dalšími významnými podniky je vodní elektrárna na řece Niva, společnost Atomenergoremont, Kolská elektromontážní společnost GEM, Energospecmontaž a teplárny.

V Kolské jaderné elektrárně jsou provozovány čtyři bloky typu VVER-440, které každoročně vyrobí přes 10 TWh elektřiny. Starší dvojice bloků byla spuštěna v letech 1973 až 1975 a mladší dva bloky v letech 1982 až 1984, takže jsou podobného stáří jako elektrárna Dukovany. Elektrárnu provozuje koncern Rosenergoatom, energetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

V jaderné elektrárně Dukovany pracují čtyři bloky typu VVER-440 spuštěné v letech 1985 až 1987 a dnes pokrývají přibližně 20 % spotřeby elektřiny v Česku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic: Severní spojka v Českých Budějovicích

22:28 Ředitelství silnic a dálnic: Severní spojka v Českých Budějovicích

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo 28. listopadu stavět na tahu I/20 v Českých Budějovicích se…