Ekolamp: 20 procent malých firem zbytečně platí za likvidaci nebezpečného odpadu

05.12.2012 10:38 | Zprávy

Téměř 90 % organizací ví o možnosti bezplatné likvidace vysloužilých osvětlovacích zařízení. Desítky procent firem, zejména ty menší (20 %), však za svozové služby zbytečně platí. Třetina firem navíc nedisponuje žádnou sběrnou nádobou, do níž by se vysloužilé žárovky ukládaly.

Ekolamp: 20 procent malých firem zbytečně platí za likvidaci nebezpečného odpadu
Foto: red
Popisek: Ekolamp

Úsporné zářivky nebo výbojky obsahují malé množství toxické rtuti a řadu cenných druhotných surovin. Firmy a rozpočtové organizace jsou proto ze zákona povinny úsporné světelné zdroje ekologicky likvidovat. Přestože je zpětný odběr nebezpečného odpadu nabízen zdarma, z průzkumu společnosti EKOLAMP vyplývá, že 12 procent tuzemských firem a rozpočtových organizací za tuto službu zbytečně platí:

 „V segmentu malých firem do sta zaměstnanců za likvidaci nepochopitelně platí 20 procent firem. Proč penězi plýtvají, nevíme, řada z nich navíc o možnosti bezplatného odběru ví,“ říká Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, která zajišťuje sběr a likvidaci vysloužilých osvětlovacích zařízení výhradně zdarma. Tyto a další závěry vyplývají z letošního průzkumu, který pro společnosti EKOLAMP provedla výzkumná agentura Markent.

Třetina firem nemá vysloužilé „zářivky“ kam ukládat

Přestože téměř 90 procent organizací ví o možnosti bezplatné likvidace vysloužilých světelných zdrojů, více než třetina z nich (37 %) nedisponuje žádnou sběrnou nádobou (viz graf), do níž by je bylo možné přechodně ukládat.

 Je to částečně dáno i tím, že více než čtvrtina firem (26 %) nemá interní směrnici, která by řešila nakládání s nebezpečným odpadem včetně vyřazených světelných zdrojů. „Situace se ale každoročně zlepšuje a počet zodpovědných firem roste. Pro řadu z nich je důležitý i aspekt dobrovolné společenské zodpovědnosti: není jim lhostejný postoj k životnímu prostředí. Instalací sběrné nádoby umožní přístup k recyklaci také svým zaměstnancům,“ dodává Radoslav Chmela.

Zájem o sběrné nádoby vzrostl

 EKOLAMP doposud rozmístil více než 1500 malých sběrných nádob. Zájem firem a municipalit o jejich umístění roste – za poslední rok o 26 procent. „Cílem je, aby ve všech obcích a městech nad 2000 obyvatel bylo alespoň jedno veřejně dostupné sběrné místo pro vysloužilé zářivky,“ uzavírá Radoslav Chmela.

 Nádoby mohou být umístěny nejen na městských úřadech, ale také ve firmách nebo v obchodních centrech. Sběrná nádoba, její provoz i odvoz je zdarma.

 Více informací o rozmístění těchto nádob a správné likvidaci osvětlovacích zařízení je k dispozici na www.ekolamp.cz. Ilustrační obrázky jsou k dispozici zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Pražská záchranná služba představila nová speciální vozidla Atego a Iveco

13:28 MHMP: Pražská záchranná služba představila nová speciální vozidla Atego a Iveco

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy oficiálně převzala na Mariánském náměstí před budovou Nov…