Existují druhé strany dějin? Jak vnímají dějiny ženy? Tyto otázky položí Letní škola ÚSTR

23.08.2016 22:26 | Zprávy

Existují jedny dějiny všech, nebo více příběhů o minulosti? Čí dějiny učíme? Jak vnímají dějiny například ženy? Jsou ve školním dějepise prezentovány také ženské příběhy? Jak tyto příběhy pomáhají k hlubšímu pochopení historie? Tyto otázky budou zkoumat účastníci a účastnice letošní Letní školy Ústavu pro studium totalitních režimů pod didaktickým vedením historiků a historiček z oddělení vzdělávání ÚSTR.

Existují druhé strany dějin? Jak vnímají dějiny ženy? Tyto otázky položí Letní škola ÚSTR
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Přednášky a workshopy se budou zabývat jak obecnější problematikou genderu a historie a genderu a umění, tak specifičtějšími tématy jako jsou ženy – odbojářky či role žen v rodinách v období normalizace.

„Program Letní školy však nezdůrazňuje pouze rozdílné zkušenosti žen a mužů, ale otevírá debatu také o tom, jak různorodé příběhy o minulosti prožívají různé etnické nebo sociální skupiny a především, jak tuto různorodost začlenit do školní výuky. Diskuse nad rolí žen například ve třetím odboji totiž zároveň otevírá hlubší problém definice odporu nebo hrdinství,“ upozorňuje jedna z organizátorek Letní školy, historička a didaktička ÚSTR Karina Hoření.

Letní škola s podtitulem Druhé strany dějin se koná 25. – 26. srpna 2016 v Centru současného umění DOX v Praze, program naleznete ZDE.

V pátek se vyučující zúčastní také workshopu s uměleckým kolektivem Kundy Crew, kdy budou společně vyšívat a debatovat o zastoupení žen v umění i veřejném životě.

Letní škola ÚSTR nabízí program také pro nepřihlášené zájemce a zájemkyně z řad veřejnosti. Ti/ty jsou zváni/y na komponovaný večer s názvem Božena Němcová: Archeologie jednoho mýtu, který se koná ve čtvrtek 25. srpna od 18 hodin v Centru současného umění DOX. Tématem večera bude osobnost Boženy Němcové – jak její místo v dnešní kultuře vnímají autoři a autorky současých děl inspirovaných spisovatelčinou osobou a jak se vlastně mění vnímání žen v naší společnosti? (ZDE)

Letní škola Ústavu pro studium totalitních režimů je dvoudenní akce pořádaná pravidelně koncem srpna historiky a historičkami z oddělení vzdělávání ÚSTR. Každý rok se jí účastní desítky učitelů a učitelek dějepisu a občanské výchovy ze základních a středních škol – např. letos je přihlášeno přes 60 účastnic a účastníků a kapacita byla naplněna krátce po spuštění registrace. Témata letních škol se každoročně mění, nicméně se vždy vztahují ke způsobům výuky dějepisu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …