„Pokud ekonomové, které zmiňujete, budou soustavně varovat před nějakou krizí a budou žít dostatečně dlouho, tak se téměř jistě dožijí naplnění svých proroctví. Ve zmíněném horizontu jednoho či dvou roků však zjevná rizika neplynou,“ tvrdí Jiří Rusnok.
Rusnok dodává, že nikdo není schopen předvídat, co se stane v „dlouhodobém horizontu“. Rizika pro světovou ekonomiku pro nejbližší roky podle něj leží spíš na opačné straně: ochlazení ekonomického oživení, chybějící poptávka a riziko deflace.
A jak pravděpodobný budoucí guvernér centrální banky hodnotí její dosavadní politiku, tedy znehodnocování koruny a vytváření převážně eurových devizových rezerv? „Nastavení měnových podmínek včetně úrovně kurzového závazku momentálně odpovídá cílům měnové politiky a není důvod je v nejbližší době měnit,“ soudí.
Obrat zahraničního obchodu se zeměmi eurozóny činí téměř 60 % českého zahraničního obchodu. Podle Rusnoka je logické, že největší podíl v devizových rezervách, kolem 45 %, připadá na právě na aktiva denominovaná v eurech. Na druhou stranu portfolio devizových rezerv ČNB je poměrně diverzifikované – obsahuje kromě aktiv denominovaných v americkém dolaru také aktiva v kanadském a australském dolaru, švédské koruně, britské libře či japonském jenu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva