„Vícečetné exekuce se musí řešit, jedná se o sociální problém, ale přenášet to na věřitele, mezi nimiž nejsou jen úvěrové firmy, ale i bytová družstva, živnostníci a obce, je krajně nespravedlivé,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) prezident Asociace věřitelů Pavel Staněk.
Za devět let podalo návrh na oddlužení přes 159 tisíc dlužníků. Přes 116 tisíc žádostí uspělo a povinní tak vstoupili do pětiletého procesu oddlužení v rámci kterého měli svým věřitelům splatit alespoň třicet procent svých dluhů, přičemž zbývajících 70 procent jim následně bude odpuštěno. Historicky největší počet osobních bankrotů byl zaznamenán v roce 2013, kdy bylo podáno více než 26 tisíc návrhů a zahájeno bylo 19 tisíc bankrotů fyzických osob.
Pelikán ale podle šéfa asociace fakticky navrhuje dluhovou amnestii. „Ministerstvo spravedlnosti vychází z domněnky, že je zde velká část dlužníků, která by ráda o bankrot požádala, ale nemají příjmy ani na to, aby splatili požadovaných třicet procent svých dluhů, a že je potřeba odpovědnost za to zcela přenést na věřitele,“ shrnuje Staněk a dodává, že případné přijetí této novely bude pro dlužníky jasným signálem, že své dluhy nemusí platit, a to vůbec. Celý rozhovor s Pavlem Staňkem si můžete přečíst ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva