„Proč bychom do kybernetické bezpečnosti vráželi další peníze, když se nás za 10 let existence žádný hackerský útok nepotkal? Právě tak vypadá rozšířený přístup manažerů a majitelů firem,“ popisuje Tomáš Přibyl. Podle jeho zkušeností to neznamená, že by se odpovědní lidé odmítali zabývat kybernetickou bezpečností. Berou ji na vědomí, ale zpravidla vůbec nemají představu, jak takové bezpečnosti dosáhnout, říká v rozhovoru. Protože si prostě neuvědomují šířku té problematiky, a tím pádem nechápou, proč by opatření proti útoku měla být tak komplexní. Ani proč by je měli dodržovat bez výjimky i oni sami.
Asi nejvýše postaveným člověkem, o kterém se ví, že mu kybernetická bezpečnost nic neříká, je prezidentská kandidátka amerických demokratů Hillary Clintonová. „Ta zjevně vůbec nepochopila její zásady, když jako ministryně zahraničí USA pro komunikaci ve svém týmu opakovaně použila svůj soukromý a tedy nezabezpečený e-mail. Dokud budou klíčovým prvkem nepoučení lidé, tak si hackeři můžou mnout ruce,“ upozorňuje ředitel CyberGym Europe.
Samotné bezpečnostní programy nikoho před promyšleným útokem neochrání. Samozřejmě pomůžou, podobně jako řidiči pomůže s bržděním ABS, ale všechno ostatní záleží na lidech. „Odpovědní lidé by si měli nechat vysvětlit, jak útočníci pracují,“ zdůrazňuje Tomáš Přibyl. Pak můžou pochopit, proč mají investovat do lidí, včetně jejich tréninku. To se podle něj vrátí i v tom, že firmy nebudou kupovat mnohdy zbytečné bezpečnostní prvky, ale jen to, co pro ně opravdu má smysl.
Celý rozhovor s Tomášem Přibylem si můžete přečíst ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva