FNUSA: Do prevence Alzheimerovy choroby se může aktivně zapojit každý

21.09.2019 15:21 | Zprávy

Alzheimerova choroba, jejíž „příchod“ se předpokládá spíše u starších lidí, se nemusí rozvinout naplno nebo vůbec. Někteří lidé mají velmi dobře vyvinuté obranné mechanismy a jejich mozek dokáže účinně po dlouhou dobu kompenzovat změny, ke kterým dochází vlivem nemoci.

FNUSA: Do prevence Alzheimerovy choroby se může aktivně zapojit každý
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Důležité je, že tyto obranné mechanismy můžeme sami pěstovat a zvyšovat, například dodržováním zdravého životního stylu. Prevence tak může pomoci už ve středním věku, což je v rámci Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září, důležitá informace.

Při onemocnění Alzheimerovou chorobou ubývají pozvolně mozkové buňky v určitých oblastech mozku. Nejvíce bývá postižena krátkodobá paměť, i když mohou být od počátku zasaženy i jiné kognitivní (poznávací a duševní) funkce. Člověk zapomíná, má poruchy úsudku, mohou se objevit poruchy chování, úzkost, deprese nebo apatie, postupně dochází ke ztrátě soběstačnosti. Alzheimerova nemoc se typicky rozvíjí po 60. roce života a četnost onemocnění se s věkem zvyšuje. „Samozřejmě ne všichni lidé nad 80 let trpí demencí, ale riziko, že v tomto věku budete mít takový problém, je až 50 procent,“ uvedla prof. Irena Rektorová z I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.

Příčiny choroby zatím nejsou objasněny, vznik a průběh Alzheimerovy nemoci však můžeme sami ovlivnit. „Minimálně do té míry, že budeme dbát na zdravý životní styl. Důležité jsou přiměřené fyzické a duševní aktivity během celého života, udržování sociálních kontaktů především v seniorském věku, ale také zdravá výživa a správná životospráva,“ objasnila profesorka Rektorová s tím, že riziko Alzheimerovy choroby zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak, vyšší cholesterol nebo obezita.

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně se pacienti s Alzheimerovou chorobou léčí v Centru pro kognitivní poruchy na I. neurologické klinice. V jejím Mezinárodním centru vědeckého výzkumu (ICRC) se výzkumem této nemoci zabývají zejména týmy Kognitivní poruchy a demence a Neurovědy a stárnutí v translační medicíně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

16:33 DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

Rekonstrukce stropu nad stanicí metra Florenc C i samotného vestibulu, které Dopravní podnik hl. m. …