Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze se připojila ke hře Geocaching

22.08.2018 14:06 | Zprávy

Dne 21. srpna v 19 hodin byla u Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (ul. Technická 2) spuštěna nová virtuální „keška“. Ta unikátním způsobem připomíná místo, odkud bylo tehdejší Československo připojeno k internetu. Právě jeho nástup pomohl k rozšíření celosvětové hry Geocaching.

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze se připojila ke hře Geocaching
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

V srpnu minulého roku vybrala společnost Groundspeak, provozovatel hry Geocaching, majitele kešek z celého světa a bylo mezi ně uvolněno 4000 nových virtuálních keší (od roku 2005 nebylo možné tento typ kešek zakládat). Jak sám název napovídá, nejde o fyzickou schránku, ale o to, že je nutné uvedené místo navštívit a splnit podmínku pro uznání nálezu. Obvykle se jedná o fotografii nálezce na daném místě.

V současné době se na území České republiky nalézá pouze sto deset takovýchto virtuálních skrýší, z toho v Praze jen dvanáct. Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze chce touto keší ukázat nejen na svoji bohatou historii, ale také na skutečnost, že jeden z bezmála padesáti volitelných sportů, kterému se studenti mohou věnovat, je právě Geochacing.

Zajímavé je také samotné provedení kešky, které okomentoval děkan Fakulty elektrotechnické, profesor Pavel Ripka, následovně: „Je hodně pomníků a pamětních desek, které jsou umístěné vodorovně na zemi, nebo svisle na nějakém podstavci. My jsme vytvořili jednu z mála, na kterou se návštěvníci musí dívat směrem vzhůru, se zakloněnou hlavou. Aby byla deska dobře čitelná, tak se při příchodu osoby vždycky na nějakou dobu rozsvítí.“

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci Kampusu Dejvice v Technické ulici a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a šest vysokoškolských ústavů. Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

10:44 Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

Zlepšení legislativy, rychlejší zápisy do katastru nemovitostí i intenzivnější spolupráci při budová…