První část parku dělníci vybudovali na dosud nevyužívaném pozemku se vzrostlými stromy za plicním pavilonem. V první etapě se podařilo postavit základní část parku s rehabilitačními stroji či prostory se zábradlím jako oporou při tréninku chůze. V dalších etapách budou vybudovány například chodníky se záměrnými terénními nerovnostmi pro nácvik stability chůze či relaxační klidové zóny.
Plicní klinika projekt parku představila v roce 2016, na jeho přípravě spolupracovala s dalšími specialisty z FN HK a také s lékaři z Univerzity Palackého v Olomouci. „Cvičení v příjemném prostředí parku může pomoci změnit návyky pacientů, které často nemoc upoutá do domácí izolace. Plicní rehabilitace pod správným vedením prokazatelně zlepšuje toleranci zátěže a denní aktivitu nemocných,“ uvedl primář Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vratislav Sedlák. Plicní klinika již také nabídla možnost využití parku pro rehabilitaci pacientů i dalším klinikám FN HK. Park bude mimo dobu rehabilitace pacientů také přístupný veřejnosti.
Vybudování první části parku stálo zhruba dva miliony korun, které se podařilo získat díky sponzorům a dárcům. Celkem by výstavba celého parku měla stát necelých pět milionů korun. „Věříme, že se nám podaří získat potřebné peníze na dokončení celého parku co nejdříve,“ řekl docent Vladimír Koblížek, zástupce přednosty Plicní kliniky FN HK pro vědu a výzkum.
Na slavnostní otevření parku navázala akce Nordic Walking pro Plicní park, při které si zájemci z řad zaměstnanců nemocnice, pacientů i veřejnosti mohli vyzkoušet chůzi či běh s Nordic Walking holemi na trase podél řeky Labe. Otevření parku bylo jednou z akcí u příležitosti letošního 90. výročí otevření areálu dnešní Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva