Global Games: Domů se stříbrem a bronzem

21.10.2019 10:25 | Zprávy

Výprava našich intelektově znevýhodněných sportovců si na cestu z Brisbane do Čech přibalí jen dva cenné kovy – oba zásluhou stolní tenistky Dity Anderové. I přes maximální úsilí se na medailové zářezy z předchozích her v ostatních odvětvích navázat nepodařilo.

Global Games: Domů se stříbrem a bronzem
Foto: David Soeldner
Popisek: Vladimír Hlaváč si na padesátce prsa v Austrálii vylepšil osobní rekord, ale na medailovou pozici nedosáhl.

Vladimír Hlaváč si přitom před čtyřmi lety v Ekvádoru doplaval pro stříbrnou medaili v závodě na 50 metrů prsa. A také v Brisbane to na oblíbené trati dotáhl do finále. Jenže v silné konkurenci, která se obecně na Global Games sešla, a kterou už kromě zavedených Australanů, Jihoameričanů či Japonců tvoří nově i země jako Malajsie, Singapur či Indonésie, obsadil svěřenec trenérky Alexandry Muller šesté místo.

„Konkurence je opravdu velká. Stará garda sice odešla, ale nastoupila nová generace, i o osm let mladší lidi, než jsem já, kterým to teď v bazénu lépe jede. Takže jsem do toho musel dát všechno,“ zkonstatoval Vladimír Hlaváč. Jeho výkon je o to cennější, pokud si uvědomíme, že padesátku prsa absolvovalo 34 plavců ze sedmnácti států. A Hlaváč si jak v rozplavbě, tak ve finále vylepšil osobní rekord – nyní na hodnotu 33,02. A také na rozdíl od řady nejen zahraničních sportovců měl de facto minimální prostředky na přípravu.

Svoji dosavadní sbírku dvou bronzových medailí z Global Games (po jedné z Itálie 2011 a z Ekvádoru 2015) nerozšířila na rozdíl od mnoha osobních rekordů ani plavkyně Adéla Míková. „Něco vyšlo, něco ne, ale nové osobáky mám, takže s tím, co jsem v Austrálii předvedla, jsem spokojená,“ uzavírá plavecké ohlédnutí Míková.

Tak trochu ve stínu ostatních sportů a sportovců zůstaly atletky. A to zejména proto, že pořadatelé umístili jejich soutěže nikoliv na velký stadion, které v roce 1982 hostily hry Commonwealthu, ale na sousední, tréninkový, a většina zásadních událostí probíhala za tmy (pod nepříliš kvalitním umělým osvětlením). I pro trio Titěrová, Husáková, Skuhrovská pak platí, co na plavce. Ani jim se nepodařilo navázat na Ekvádor, kde české ženy vybojovaly stříbro v oštěpu a bronz ve štafetě. Tentokrát visely medaile příliš vysoko.

Nejlepší výsledek si v Austrálii připsala Tereza Titěrová. Co se jí nepodařilo na oblíbené čtvrtce (musela si na rozběh díky pořadatelským přehmatům odskočit ze soutěže oštěpařek, semifinále zase běžela sólo), to se povedlo v běhu na 100 metrů, kde jako o čtyři roky dříve postoupila do finále. A stejně jako v exotické jihoamerické zemi, i u protinožců obsadila osmé místo. „Pocity mám smíšené. Stovka se podařila, čtvrtka ne. Program zmatený, díky oštěpu jsem málem nestihla rozběh čtyřstovky. A nebylo snadné přepnout hlavu z hodu na běh, a zase zpátky, natož běžet o finále sama. Snad mi to vyjde příště. Musíme víc trénovat a v pravou chvíli mít i trochu štěstí a maximální pohody,“ přeje si Titěrová.

Její atletická kolegyně Kateřina Husáková se po celou dobu Global Games potýkala se zdravotním problémy, což se odrazilo na výkonech v běhu na 200 a 400 metrů, a mezi nejlepší ve sprintu či skoku do dálky nepronikla tentokrát ani Veronika Skuhrovská.

A jak v dalších disciplínách? Zmar českých medailových nadějí vyvrcholil na tenisových kurtech. Ve čtyřhře mužů, kde sice dvojice Ondřej Sedliský-Jiří Humhal získala podle papírových předpokladů v boji o bronz první game, pak ale prohrála dva následující, a od dílčího skóre 3:3 dokonce šest her v řadě! Ze stavu 3:6 a 0:3 už se český pár nevzpamatoval, a s extrémně motivovanými Australany Holowayem a Philipsem nezopakoval vítězství ze skupiny. I proto náš tenis poprvé na Global Games chyběl při jakémkoliv slavnostním ceremoniálu při předávání medailí…

„Jsem zklamaný, že jsme nevybojovali ani debla. Byli lepší a my měli příliš nevynucených chyb. Soupeři nám potom prozradili, že oni trénují třikrát denně,“ povzdechl si Ondřej Sedliský.

Jiskřička naděje na neplánovanou medaili, obrazně za hodinu dvanáct, nedlouho před ukončením her v Brisbane, pak uhasla na velodromu, na kterém se v dráhovém sprintu objevil mimo původní plán i sedmnáctiletý český cyklista Robert Pudda. Do čtvrtfinále postoupil šestým nejrychlejším časem, čímž stvrdil oprávněnost dodatečné nominace, v přímém souboji o semifinále však nestačil na Francouze Leo Colleta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Železničáři se rozloučí s „banány“ na koridoru Praha – Ostrava – Žilina

10:17 České dráhy: Železničáři se rozloučí s „banány“ na koridoru Praha – Ostrava – Žilina

Po 46 letech končí provoz legendárních lokomotiv řady 151, původně E 499.2, přezdívaných například „…