Diagnóza špatného stavu evropské ekonomiky je dlouhodobě známa a potvrdily ji i nedávné zprávy Enrico Letty o přeregulovanosti Evropské unie a Maria Draghiho o nedostatečné konkurenceschopnosti evropských firem. „Máme málo času na to, abychom provedli potřebné změny. Evropská komise musí od prvního pracovního dne tlačit na omezení zbytečných regulací, byrokracie a zjednodušení podnikání. Je nepřijatelné, aby evropské firmy ztrácely konkurenceschopnost jen kvůli tomu, že jsou na rozdíl od jejich konkurentů ze třetích zemí zatěžovány zbytečnými omezeními a nedostatkem kapitálu na svůj rozvoj,“ zdůraznil v této souvislosti prezident Komory Zdeněk Zajíček.
„Jako největší zástupci českých podnikatelů přicházíme s konkrétními návrhy a budeme je aktivně prosazovat. Nestačí jen říkat, že je to špatně. Je třeba začít konat a vytvořit nástroj na čištění legislativního rybníka a zároveň ho nenechat znovu a znovu zanášet. A proto jsme zpracovali a navrhujeme přijetí Antibyrokratického zákona, který řeší jak čištění právního řádu zpětně, tak také nastavení dobrých filtrů na novou legislativu,” dodává Zajíček, který minulý týden představil europoslancům podobu navrhovaného Antibyrokratického zákona, ale i návrhy na revizi Green Dealu. Ten je podle prezidenta Komory také mimo jiné spojen s enormní administrativní zátěží pro podnikatele.
„Obecných proklamací jsme už slyšeli dost, a proto jsme přišli s konkrétními návrhy na změny, které by měla Evropská komise co nejrychleji představit. Očekáváme, že nejpozději do 100 dní Komise přijde s konkrétními legislativními návrhy na snížení byrokracie a že ty návrhy nebudou členské státy ani Evropský parlament blokovat,“ říká viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza s odkazem na zkušenosti z boje s byrokracií v Česku, kdy Hospodářská komora před dvěma lety připravila 441 konkrétních návrhu na snížení byrokracie v podnikání, ale ministerstva si našla cesty, jak většinu těchto návrhů zablokovat.
„Proto dnes zveřejňujeme velmi konkrétní doporučení pro klíčové oblasti české ekonomiky a budeme je dále rozpracovávat a jednat o nich. Jsme rádi, že v boji s byrokracií máme velkou podporu naprosté většiny českých europoslanců a věříme, že toto téma bude aktivně zvedat i český komisař,“ uzavírá Tomáš Prouza.
Doporučení Hospodářské komory pro novou Evropskou komisi najdete v příloze této tiskové zprávy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva