„Exportéři by uvítali, aby do podpory exportu stát směroval alespoň stejné finance jako před covidem a aby se zlepšila její koordinace. Export generuje významný daňový příjem státu, podpora exportu má navíc značný multiplikační efekt,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.
Ten dodal, že vláda zatím žádné nové nástroje exportní politiky nepřinesla. Naopak, na stávající nástroje, jako jsou např. Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), nevynakládá ve srovnání s předchozími lety dostatek peněz. Exportní politika nepostoupila ani v zefektivnění exportního financování. Novou exportní strategii se vláda zavázala schválit v roce 2023.
Jakubský přitom připomíná, že zdroje vynaložené na podporu exportu přináší významný ekonomický stimul díky multiplikačnímu efektu, což se odrazí v lepší kondici státního rozpočtu, vyšších mzdách zaměstnanců exportujících firem a jejich dodavatelů a celkově v růstu prosperity České republiky. Podle mezinárodních studií se efektivita podpory exportu pohybuje podle jednotlivých zemích v návratnosti mezi 50 až 80násobkem vložených prostředků. V České republice 1 vložená koruna do podpory exportu přináší 70 korun v samotném objemu exportu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva