Inspekce dokončila řízení ve věci pádu mostní konstrukce ve Vilémově v kraji Vysočina

12.03.2016 9:11 | Zprávy

Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu se sídlem v Českých Budějovicích ukončil správní řízení vedená v souvislosti se zřícením mostu ve Vilémově dne 4. 9. 2014. Při této události došlo ke smrtelnému pracovnímu úrazu čtyř zaměstnanců, jeden zaměstnanec byl zraněn vážně a další zranění bylo vyhodnoceno v kategorii ostatní.

Inspekce dokončila řízení ve věci pádu mostní konstrukce ve Vilémově v kraji Vysočina
Foto: SÚIP
Popisek: Státní úřad inspekce práce.

Po provedeném dokazování bylo shledáno porušení právních předpisů v oblasti ochrany života a zdraví osob při práci u tří subjektů. Jednalo se koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi a dva zhotovitele, kteří se přímo podíleli na provádění prací na mostě. Koordinátor bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi byl shledán vinným tím, že nezajistil, aby „Plán BOZP při realizaci stavby“ obsahoval – přiměřeně povaze a rozsahu stavby a místním provozním podmínkám staveniště – postupy týkající se mostu ve Vilémově zpracované v podrobnostech nezbytných pro zajištění bezpečné a zdraví neohrožující práce. Tímto jednáním koordinátor porušil zákon č. 309/2006 Sb., zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, v rozhodném znění (dále jen „zákon č. 309/2006 Sb.“). Dále pak uvedený zákon porušil také tím, že jako koordinátor během realizace stavby nekoordinoval ve dnech 3. 9. a 4. 9. 2014 spolupráci zhotovitelů.

Zhotovitelé byli shledáni vinnými ze správních deliktů na úseku bezpečnosti práce, kterých se dopustili jednak tím, že porušili povinnosti týkající se organizace práce a pracovních postupů stanovené v zákonu č. 309/2006 Sb., když nestanovili pracovní postupy a neorganizovali práci tak, aby zaměstnanci provádějící práce byli chráněni před riziky vzniklými v průběhu těchto prací při činnosti druhého zhotovitele, jednak tím, že neplnili povinnosti týkající se pracoviště a pracovního prostředí stanovené v zákonu č. 309/2006 Sb., když nepředcházeli rizikům vzájemného působení činností prováděných na staveništi nebo v jeho těsné blízkosti, když informace o plánovaných, právě probíhajících a navazujících pracích a rizicích, která z prací vyplývala a byla zdrojem ohrožení pracovníků na stavbě, byly mezi zhotoviteli poskytovány způsobem a v rozsahu, kdy druhá strana buď nebyla informována o právě probíhajících a na ně navazujících pracích, nebo informace byly podávány v nedostatečném či neúplném rozsahu a zprostředkovaně a nebylo kontrolováno, zda je na ně reagováno potřebnými opatřeními.

Jeden ze zhotovitelů byl potom shledán vinným ještě tím, že plně neseznámil zaměstnance, kteří prováděli práce pod mostem s veškerými riziky vzniklými v průběhu prací. Za tyto správní delikty byly oblastním inspektorátem uloženy sankce v celkové výši 1.592.000,- Kč. Rozhodnutí nejsou pravomocná, účastníci řízení mají možnost podat odvolání proti prvostupňovým rozhodnutím ke Státnímu úřadu inspekce práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

22:31 Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

Správa železnic pokročila v přípravě modernizace trati z Otrokovic do Vizovic, získala už pravomocné…