Od jara roku 1949 bylo zřízeno v oblasti Jáchymovska, Horního Slavkovska a Příbramska osmnáct trestaneckých pracovních táborů a celkem jimi během dvanácti let prošlo asi 65 tisíc vězňů, z nichž čtyři a půl tisíce tamější podmínky nepřežilo. Bohužel i ti, kteří přežili a vrátili se v šedesátých letech v zuboženém stavu domů, se ve většině případů nevyhnuli zdravotním následkům působení uranové radioaktivity.
Hlavní vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů u památníku, který je koncipován jako křížová cesta ke svobodě, složený z Brány svobody a patnácti kamenů se jmény táborů, kde byli političtí vězni nasazeni. Pro připomínku těchto táborů a uranových dolů vznikla naučná stezka, kterou ročně navštíví tisíce návštěvníků.
Zazněly projevy, které měly společnou myšlenku a to, udržet v naší zemi principy demokracie a předat odkaz budoucím generacím, aby se taková historie již nikdy neopakovala. „Jste svědky, že hrůzy komunistů byly realitou, na to nesmíme nikdy zapomenout. Nezbavujme se hodnot, jako je svoboda, demokracie, neopouštějme vizi svobodného, ale i zodpovědného světa, protože to jsou hodnoty, které jste uznávali a za které jste bohužel trpěli v lágrech. Čest vaší památce,“ uvedl ve svém projevu místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva