„Osobně vnímám navrhovanou změnu jako nabourání systému, který funguje již od poloviny 19. století. Jednoznačně rozumím snaze zrychlit stavební řízení, které je v České republice oproti jiným evropským zemím neúměrně dlouhé. Problém neefektivity při rozhodování shledávám osobně někde jinde. Jedním z nich je nerespektování metodiky nadřízeného orgánu nebo také účelové namítání podjatosti úředníků. Obce by navíc tímto návrhem přišly o část kompetencí a úřady by se podle mého vzdálily občanům,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Ten zároveň připomněl, že Pardubický kraj v minulosti uspěl s legislativní iniciativou týkající se novelizace správního řádu, která řešila problematiku takzvané systémové podjatosti.
V současné době existuje v České republice přes 700 obecných stavebních úřadů a řada dalších speciálních, například pro stavbu silnic. Struktura úřadů by se podle připravované novely měla zjednodušit a snížit počet těchto úřadů. Vzniknout tak má takzvaný Nejvyšší stavební úřad, kdy by stavební úředníci byli řízeni státem, a ne obcemi v přenesené působnosti jako nyní. Chystaný nový stavební zákon má zavést jediné řízení a celý proces digitalizovat. Záměr zákona počítá i se závaznými lhůtami. Pokud by v rámci nich nepadlo rozhodnutí, bylo by automaticky bráno souhlasné stanovisko. Návrh také vylučuje možnost zpětně legalizovat černou stavbu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva