Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace jsou v tomto emisním období zobrazena města napříč Českou republikou s dochovanými historickými jádry či komplexy budov a doplňující infrastrukturou. „V případě Jihlavy nelze z pohledu centrálního bankéře nezmínit, že toto město vděčí za svůj dávný architektonický rozvoj mimo jiné bohatství získanému z těžby stříbra, která byla svého času doprovázena i vlastní ražbou mincí. S odstupem několika staletí má tedy Jihlava opět svoji minci, tentokrát ovšem ne ze stříbra, ale z kovu nejcennějšího,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který při dnešní slavnostní emisi předá zlatou minci věnovanou městu Jihlava jeho primátorce Karolíně Koubové.
Městská památková rezervace Jihlava s plochou téměř 40 hektarů patří k největším dochovaným urbanistickým souborům v České republice. Komplex tvoří stavby z raně gotického období, z nichž vyniká zejména trojice unikátně zachovalých kostelů ze 13. století, odkazující na tehdejší prosperitu města. Z období 16. století a potřeby obnovit výstavbu ve městě po ničivém požáru pak pochází výstavba v renesančním stylu, následovaná novějšími stavbami z období baroka a klasicismu. Historické stavby jsou doplněné o unikátní umělecké památky.
Motivy z jihlavských památek zdobí i zlatou pětitisícikorunu ČNB. Na lícní straně je vyobrazena postava anděla na nebesích z jihlavského kostela sv. Ignáce z Loyoly, který drží městský znak v jeho barokní podobě. Na rubovou stranu mince pak její autor Luboš Charvát umístil koláž architektonických památek městské památkové rezervace v Jihlavě.
ČNB vydává celkem 10 700 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 3 100 kusů v běžném (standard) a 7 600 kusů špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Další zlatá mince ze série Městské památkové rezervace představí jihomoravský Mikulov a ČNB ji vydá v květnu 2022. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva