KRNAP: Krkonoše mají společnou strategii péče o oba národní parky

27.06.2021 17:59 | Zprávy

Ředitelé obou krkonošských národních parků podepsali zásadní dokument Strategie péče o národní parky Krkonoš.

KRNAP: Krkonoše mají společnou strategii péče o oba národní parky
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Ten představuje nový typ dokumentu, analyzující rozdíly a shody ve stavu a péči o území obou národních parků, ochranná pásma a jejich předměty ochrany. Nastavuje rámec péče, kterým bude dosaženo plánovaného cílového stavu či postupných kroků v případě, že dosažení cílového stavu přesahuje časový horizont platnosti dokumentu.

„Tento dokument stvrzuje to, co všichni už dávno víme, že příroda nezná hranice. Příroda Krkonoš je jenom jedna a vždycky to tak bylo. Hraniční čára na mapách je prvkem, který dnes už spíše spojuje, než rozděluje,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

„Díky projektu Společný přístup k péči o Krkonošský národní park dostáváme do ruky dlouhodobou vizi ochrany horské přírody a údržby horské krajiny, která bude nejenom jedním ze základů dalších dílčích dokumentů, ale především podkladem pro praktickou realizaci opatření v péči o Krkonoše. Všem v Česku a v Polsku, kteří se na přípravě tohoto díla podíleli, patří velké uznání a poděkování. Také díky tomuto projektu se budeme moci těšit krásou našich hor i v budoucnu,“ doplnil Böhnisch.

„Krkonoše jsou přeshraniční přírodní oblastí s různými formami ochrany už od počátku 20. století. Nakonec se v roce 1959 polská vláda a v roce 1963 vláda tehdejšího Československa rozhodly v Krkonoších vytvořit národní parky, které od samého počátku bez ohledu na politické a sociální podmínky začaly navzájem spolupracovat ve snaze harmonizovat procesy péče o přírodu,“ říká ředitel Karkonoského Parku Narodowého Andrzej Raj.

„Abychom systematizovali dlouhodobou spolupráci mezi správami obou národních parků a dali jí nový vizionářský rozměr, vypracovali jsme novou strategii péče o přírodu národních parků v Krkonoších. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na tvorbě této strategie, a věřím, že v budoucnu přispěje k ještě lepší a účinnější ochraně našich krásných hor,“ dodal Raj.

Dokument Společná strategie péče o Krkonošský národní park a Karkonoský Park Narodowý obsahuje analytickou i strategickou část a nedílnou přílohou je také analýza legislativy. Kompletní znění najdete ZDE.

Projekt byl podpořen prostředky z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

16:08 NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

Za dvacet let, kdy je Česká republika členem EU, dosáhl rozdíl mezi příjmy a odvody do evropského ro…