„Pastva hospodářských zvířat do Krkonoš neodmyslitelně patří prakticky od doby, kdy člověk začal hory kolonizovat. Útlum nastal v souvislosti s poválečným vysídlením původního německého obyvatelstva a koncem budaření. Touto změnou byla poznamenána celá druhá polovina 20. století. Další změna – tentokrát k lepšímu – přišla s koncem minulého století,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Péče místních hospodářů je na loukách vidět. Postupně se navracejí vzácné druhy rostlin – violka sudetská, orchideje, ale také luční houby jako závojenka kruhatá nebo kyjanka zakouřená,“ upřesnil Böhnisch.
Květnaté krkonošské louky spásají nejrůznější plemena ovcí (celkově cca 1 900 ks), koz a krav (okolo 270 ks). K vidění jsou ale i koně či stádečko lam a poníků. V rámci projektu Obnovný management krkonošských luk pod programem OPŽP letos pečujeme o více jak čtyři desítky lučních lokalit.
V rámci Programu péče o přírodu a krajinu o dalších zhruba padesát lokalit a dalších 17 lokalit z projektu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny, celkově tedy o více jak 110 lokalit.
Péče o cenné krkonošské louky za podpory Správy KRNAP probíhá zhruba na 550 ha.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.