Lesy ČR: Lesníci se připravují na kůrovce, první masivní rojení čekají v květnu

22.04.2024 22:03 | Tisková zpráva

Aktuální ochlazení zastavilo kůrovce probuzeného nezvykle teplým dubnovým počasím. Na první letošní rojení připravili lesníci téměř sto tisíc lapáků a třináct tisíc lapačů.

Lesy ČR: Lesníci se připravují na kůrovce, první masivní rojení čekají v květnu
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Většinu kůrovcových stromů zpracovaly Lesy ČR do konce loňského roku. To je důležité, protože by v nich pod kůrou brouk přezimoval a během teplých jarních dní napadl v okolí další smrky, případně borovice a modříny. „Díky tomu jsme letos v prvním čtvrtletí zpracovali jen 51 tisíc metrů krychlových napadených stromů, což je 25 procent loňské kůrovcové těžby v tomto období,“ řekl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.

I když četnost rojení ovlivní letní teploty a srážky, prognózy jsou optimistické. V žádném regionu už dnes není kalamita. Letos ve státních lesích počítají s těžbou bezmála milionu metrů krychlových kůrovcem napadených dřevin. Loni to bylo 1,6 milionů m3 a v roce 2019, kdy kalamita vrcholila, 9,7 milionů m3. Lesy ČR už také zalesnily skoro všechny kalamitní paseky.

„Díky teplým dnům jsme letos začali s obnovou 14 tisíc hektarů lesa a výsadbou 56 milionů sazenic už počátkem března. Z toho se čtyři tisíce hektarů obnoví přirozeně ze semen a plodů stojích stromů. Šedesát sedm procent vysazených stromů budou listnáče,“ dodal Strakoš.

Aktuálně se lesníci připravují na první masivní rojení kůrovce. „Zatím jsme brouky odchytli v lapačích a na ležícím smrkovém dříví. Naprosto ojediněle se objevili ve stojících stromech. Podle předpovědi počasí očekáváme první masivní rojení v květnu,“ uvedl Ladislav Půlpán z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

V porostech lesníci nainstalovali téměř sto tisíc lapáků, z toho 22 tisíc stojících otrávených, a 13 tisíc lapačů. Lapák je na zemi položený dospělý smrk či jeho část, které jsou pro kůrovce atraktivní kvůli postupně vysychajícímu lýku. Lapač jako umělá past i stojící lapák odchytávají kůrovce pomocí feromonového odparníku.

Kromě tradičních metod a obranných opatření využívají Lesy ČR i novinky. Patří mezi ně například stroj, ošetřující skoro celý kmen insekticidem. „Děláme stromu brnění, přes které brouk nepronikne,“ vysvětlil konstruktér Karel Janečka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Blíží se rekonstrukce stanic metra Českomoravská a Pankrác

11:14 DPP: Blíží se rekonstrukce stanic metra Českomoravská a Pankrác

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) finišuje s přípravnými pracemi na kompletní modernizaci stanic me…