Lesy Praha: Cvičení prověří, zda jsme připraveni na povodně na Botiči i Rokytce

27.03.2023 7:34 | Tisková zpráva

Minulý týden probíhala povodňová cvičení na pražských tocích Botič a Rokytka. Pomohou nám prověřit, zda a jak dobře fungují komunikační kanály mezi všemi stupni povodňové ochrany, jimiž by se v případě skutečné záplavy předávaly informace o povodňových stavech v povodí obou toků.

Lesy Praha: Cvičení prověří, zda jsme připraveni na povodně na Botiči i Rokytce
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Cvičení, kterými prověřujeme plynulé a spolehlivé předávání informací z terénu při případné skutečné povodni, se zúčastňují zástupci obcí a obcí s rozšířenou působností Středočeského kraje a městské části hlavního města Prahy, jejichž územím potoky protékají, dále Operační středisko Krizového štábu hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje, Povodí Vltavy a naše organizace jako správce Botiče, Hostivařské přehrady, Rokytky a retenční nádrže Čihadla. 

Pravidelná povodňová cvičení jsou pro bezpečnost obcí velmi důležitá, protože ověřují znalost zákonných povinností při povodňových stavech u všech zapojených pracovníků, fungování hlásné povodňové služby i činnost povodňových komisí. Všichni si vyzkouší, jak funguje předávání zpráv mezi jednotlivými složkami systému povodňové ochrany, a zároveň si ověří, zda jsou na nenadálé události připraveni. Nácvikem se zvyšuje bezpečnost občanů a omezují se případné škody na majetku i zdraví osob při skutečné povodni.

A jak takové cvičení probíhá?

Vždy ho zahájí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu varující před možným výskytem intenzivních přívalových srážek v oblasti a rozeslání výstražné SMS zprávy dotčeným obcím a městským částem v povodí Botiče a Rokytky. Následuje fiktivní déšť zvyšující průtok vodních toků na úroveň 2. stupně povodňové aktivity, který odstartuje práci povodňových hlídek v jednotlivých obcích. Ty musí ověřit skutečnost v terénu a dále pak předávají zprávy o postupující povodni telefonními hovory, SMS zprávami a e-maily.

Součástí cvičení je vždy i ověřování přesného odečtu vodní hladiny na fotografiích vodočetných latí umístěných v měrných profilech v korytech potoků, které simulují odečty na latích přímo v terénu. Díky správným opakovaným odečtům výšky hladiny vody lze totiž určit, zda povodeň opadává nebo naopak nabírá na síle. Přestože bývá hladina toku měřena i elektronicky, manuální kontrola v terénu má nezastupitelnou důležitost. Na základě těchto analýz následně přijímají jednotlivé obce, městské části i hlavní město

Praha odpovídající bezpečnostní opatření. Vše se zaznamenává do povodňových knih, které pak slouží k vyhodnocení průběhu povodňové situace. Poznatky ze cvičení se dále používají pro aktualizaci povodňových plánů a zpřesnění systému komunikace.

Povodňová cvičení probíhají od roku 2017 v intervalu 1 až 2 roky v povodí Botiče, Rokytky a Litovicko-Šáreckého potoka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…