Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí letošního roku o 5 % cestujících více než vloni

24.07.2019 20:29 | Zprávy

V prvním pololetí letošního roku Letiště Praha odbavilo celkem 7 841 865 cestujících, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 5 %. Nejvytíženější destinací podle počtu odbavených cestujících byl tradičně Londýn.

Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí letošního roku o 5 % cestujících více než vloni
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Nejvyšší nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenal Amsterdam. Oproti stejnému období loňského roku významně narostl také počet odbavených cestujících na dálkových linkách, a to o celých 10 %.

„Meziroční nárůst počtu odbavených cestujících se za uplynulých šest měsíců pohybuje na horní hranici naší predikce z počátku roku. K tak dobrému výsledku přispělo zahájení přímých spojení do celkem devíti nových destinací, příchod tří nových dopravců a navýšení frekvencí na deseti linkách, z toho jedné dálkové,“  říká k provozním výsledkům Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. „Výborné provozní výsledky a další nárůst počtu cestujících jsou také důkazem toho, že se provozu Letiště Praha doposud nijak zásadně nedotklo ani uzemnění letadel Boeing 737 MAX,“ doplňuje Václav Řehoř.

V prvním pololetí letošního roku cestující nejvíce využívali leteckých spojení z Prahy do Londýna. V žebříčku nejvytíženějších destinací následuje Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Mezi Prahou a Londýnem se v prvním pololetí 2019 uskutečnilo také nejvíce letů, konkrétně až 95 letů týdně. Do Moskvy směřovalo až 63 letů týdně, do Paříže až 58 letů týdně, do Amsterdamu až 54 letů týdně a do Varšavy až 51 letů za týden.

Největší nárůst cestujících zaznamenala přímá letecká spojení do Amsterdamu (meziroční nárůst přibližně +30 tisíc cestujících), Antalye (přibližně +26 tisíc cestujících), Dauhá (přibližně +25 tisíc cestujících), Rigy (přibližně +18 tisíc cestujících) a Kodaně (přibližně +16 tisíc odbavených cestujících).

Počty odbavených cestujících rostly také na dálkových linkách, a to navzdory tomu, že některé sezónní dálkové lety byly zahájeny až na samotném konci pololetí. V meziročním srovnání bylo v prvních šesti měsících letošního roku na celkem patnácti přímých dálkových linkách z Prahy odbaveno o 10 % cestujících více. „Síť krátkých leteckých spojení po Evropě máme již velmi dobře pokrytou. Rozšiřování dálkových linek je proto důležitým bodem naší strategie rozvoje přímých leteckých spojení z Prahy. Další nárůst počtu odbavených cestujících na dálkových linkách nám potvrzuje, že tato strategie je správná a že rozšiřování dálkových leteckých spojení má značný potenciál,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. Nejvytíženější dálkovou destinací byla v prvním pololetí 2019 Dubaj s celkem 223 797 odbavenými cestujícími.

Ze zemí se za letošní první pololetí nejvíce létalo do Velké Británie, Itálie, Ruska, Francie a Německa.

Více informací se dozvíte na Twitteru Letiště Praha: @PragueAirport.

TOP země podle počtu odbavených cestujících:
1. Velká Británie - 1 030 327 cestujících
2. Itálie - 675 681 cestujících
3. Rusko - 588 285 cestujících
4. Francie - 567 988 cestujících
5. Německo - 560 010 cestujících

TOP destinace (všechna operovaná letiště) podle odbavených cestujících:
1. Londýn - 661 289 cestujících
2. Paříž - 439 455 cestujících
3. Moskva - 409 546 cestujících
4. Amsterdam - 357 254 cestujících
5. Frankfurt - 261 172 cestujících

TOP destinace podle počtu týdenních frekvencí:
1. Londýn - až 95 letů/týden
2. Moskva - až 63 letů/týden
3. Paříž - až 58 letů/týden
4. Amsterdam - až 54 letů/týden
5. Varšava - až 51 letů/týden

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

10:44 Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

Zlepšení legislativy, rychlejší zápisy do katastru nemovitostí i intenzivnější spolupráci při budová…