„Za posledních pět let se výskyt pojmu ‚sdílená ekonomika‘ zvýšil šestnáctkrát. Dokazuje to trend, na který musíme jako společnost reagovat a který je zásadní pro vývoj měst a v budoucnu bude pravděpodobně citelný ještě víc. Sdílení aut, kol, koloběžek i bytů, ovlivňuje to, jak ve městě žijeme. Některé z těchto oblastí však nemají jen pozitivní dopad, například krátkodobé půjčování bytů turistům zhoršuje dostupnost bydlení pro místní obyvatele. S dopady na ekonomiku se setkáváme ale i u jiných segmentů. Nabízí se otázka, jak může sdílená ekonomika obyvatelům i cestovnímu ruchu pomoci, ale také v jakých oblastech je lepší ji regulovat,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která na konferenci pronesla úvodní slovo.
Mezinárodní konferenci Evropská chytrá a sdílená města zorganizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK-OSN) a Fakultou architektury ČVUT. Zkušenosti a názory si zde vyměnilo téměř 200 odborníků. Mezi nimi například zástupci světově významných měst (například New Yorku, Lisabonu, Tel Avivu) či nadnárodních institucí (zmíněná EHK-OSN, OECD či Evropský výbor regionů). Mezi významné hosty patřil i místopředseda vlády pro investice a informatizaci Slovenské republiky Richard Raši.
Cílem konference bylo přispět ke společnému řešení problémů v oblasti bydlení a měst s ohledem na inteligentní a udržitelný růst a efektivní využívání informačních technologií, ke kterému se ministři zemí EHK-OSN přihlásili ve společném prohlášení 9. listopadu 2017 v Ženevě. Konference navazuje na Evropské fórum měst, které minulý rok organizovalo Ministerstvo pro místní rozvoj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva