„Jsme si vědomi velkého výrobního potenciálu českého průmyslu a ekosystému firem zejména kolem automobilového průmyslu. Sériovou výrobu ochranných masek je možné využít jako dobrý signál pro celý svět, všude tam, kde je potřeba FFP3 prostředků nejvyšší ochrany,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Doplňuje ho náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová: „Respirátor z CIIRC ČVUT bude stran státu dodán do nemocnic, Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo se společností CARDAM smlouvu o dodávce 50 tisíc kusů. České firmy však budou moci díky investicím do navýšení výrobní kapacity již brzy pomoci při řešení situace s pandemií koronaviru nejen v ČR, ale i za jejími hranicemi. Zejména v oblasti respirátorů a masek třídy FFP3 vzniká zajímavý vývozní potenciál. Vývozci speciálních masek či roušek a respirátorů s využitím nanomateriálů se tak mohou ve světě profilovat obdobně jako naši vývozci špičkových polohovacích lůžek či dekontaminačních prostředků.“
S finalizací výroby a se zajištěním odbytu pomohla kromě MPO také agentura CzechInvest. „Česká republika bude nyní schopná vyřešit nedostatek FFP3 ochranných pomůcek,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl a dodává: „To vše díky zapojení českých firem a v rámci zdrojů z České republiky. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k jejich mobilizaci a propojit je také s příslušnými ministerstvy.”
Tvar masky musel být upraven tak, aby ji bylo možné vyrobit ve formě pro vstřikování plastů. Podařilo se to také díky dlouhodobé spolupráci CIIRC ČVUT s českými strojírenskými firmami, které se do dalšího vývoje zapojily. Celý systém je již připraven pro sériovou výrobu, aby bylo možné co nejrychleji maskou vybavit zdravotníky a další pracovníky, kteří jsou nejvíce vystaveni hrozbě nákazy koronavirem. „Hned od začátku jsme pověřili start-up společnost TRIX Connections, aby koordinovala další vývoj spolu s průmyslovými podniky. Nabízela se a nakonec i osvědčila spolupráce se společností CARDAM. Tu s CIIRC spojuje nejen společné pracoviště v budově ČVUT, ale i vysoká profesionalita nutná pro vývoj a rychlou přípravu výroby,“ představuje hlavní partnery pro zajištění výroby vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.
„Ve velmi krátké době se nám podařilo namodelovat nový tvar masky, vytvořit nový unikátní prototyp a zadat ho do výroby,“ upřesňuje Jaroslav Lískovec za start-up TRIX Connections. „Stálo nás to mnoho energie, hledání, vyjednávání, ale zejména vlastního vývoje, bychom posunuli nápad ochranné masky připravené CIIRC ČVUT pro 3D tisk ke skutečné výrobě ve velkém.“
„V řádech několika málo dnů jsme dokončili vývoj produktu, připravili celý výrobní řetězec pro sériovou výrobu a o Velikonocích spustili testovací výrobu,“ uvádí Ondřej Kurkin, jednatel společnosti CARDAM, která je pověřená realizací a kompletním zajištěním výroby. Zakládajícími členy této společnosti jsou Fyzikální ústav AV ČR, Česká zbrojovka a strojírenská společnost BENEŠ a LÁT a.s. „Jedná se o ryze český výrobek, do procesu výroby se zapojily téměř dvě desítky společností, do příprav nějakým způsobem přispívaly až tři desítky organizací. Dle aktuální poptávky po maskách bude možné zapojit i další dodavatele,“ doplňuje Kurkin.
Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje tuzemské firmy, výzkum, vývoj a inovace. Nabízí například finanční programy
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva