Ministři si na neformální videokonferenci Rady pro všeobecné záležitosti vyměnili informace o situaci a výhledu uvolňování opatření ve svých zemích. Jednali o podpoře výzkumu, boji s dezinformacemi, pomoci EU sousedním zemím a ve světě v boji proti koronaviru a jeho socio-ekonomickým dopadům, problematice dodržování principů právního státu, vnitřním trhu a obchodní politice nebo o bezpečnostních a kyberbezpečnostních otázkách. Dále se zabývali koordinací členských států při uvolňování opatření přijatých v reakci na koronavirus, návratem k schengenskému systému či východisky připravených Evropskou komisí v rámci tzv. exitové strategie. Projednali také přípravu plánu pro obnovu, včetně tzv. fondu na obnovu, a promítnutí pandemie do přípravy nového víceletého finančního rámce pro období 2021-2027.
Česká republika podpořila co nejlepší koordinaci členských států při uvolňování opatření přijatých v reakci na koronavirus. V této souvislosti navrhla také vytvoření unijního dokumentu k bezinfečknosti, který by napomohl přeshraničnímu pohybu a koordinaci při uvolňování opatření. Vyzdvihla také důležitost testování a monitoringu, včetně využití potenciálu digitalizace. Přivítala podporu ze strany Unie i členských států a zároveň podpořila unijní pomoc pro Sousedství a Afriku. Vyslovila se také pro posílení evropské strategické autonomie a odolnosti EU v budoucnu.
Chorvatské předsednictví i Evropská komise ocenily schválení návrhů na pomoc v boji proti pandemii a jejím následkům členskými státy v rekordním čase a také vzájemnou evropskou solidaritu, a to včetně repatriací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva