V sídle Evropského výboru regionů v Bruselu navázaly historicky první představení vzácného dokumentu mimo Českou republiku a výstava komiksu na oslavy 200. výročí narození G. J. Mendela.
K vyvezení Mendelova rukopisu s názvem Versuche über Pflanzen-Hybriden (Pokusy s rostlinnými hybridy), ve kterém Mendel popsal své experimenty s křížením hrachu a stanovil zákony dědičnosti, byla nutná spolupráce Ministerstva kultury ČR, Policie České republiky a konzulárního oddělení Velvyslanectví ČR v Bruselu.
„Náš řád se chtěl s Evropskou unií podělit o možnost vidět na vlastní oči doklad Mendelovy geniality. Na několika listech dokázal pomocí biostatistiky stanovit zákony dědičnosti a dal základ genetice. Myslím, že jako má výtvarné umění Monu Lisa, tak je Mendelův rukopis důkazem mimořádného počinu v oblasti přírodních věd,“ uvedl otec Jan Emil Biernat, OSA, z augustiniánského opatství v Brně. Právě tam, v místech kde G. J. Mendel žil a vědecky pracoval, je originál rukopisu uložen.
Rukopis je možné z důvodu světelné degradace vystavovat maximálně jedenkrát ročně na velmi omezenou dobu. Proto byl k vidění pouze v pondělí 10. října 2022 v rámci Evropského týdne regionů. Do vitríny jej instalovala ředitelka Mendelova muzea MU Blanka Křížová. „Držet v rukou originál Mendelova rukopisu byl pro mě jedinečný okamžik,“ poznamenala.
Od úterka už návštěvníci výstavy najdou ve vitríně zde opět jen faksimili, originál se vrátil do brněnského opatství. „Jihomoravský kraj je dnes regionem inovací, výzkumu a vzdělávání, jsem rád, že můžeme při budování strategie chytrého regionu navazovat na Mendelovo dílo, které zná skutečně celý svět, a upevňovat tak dobrou pověst místa, které dalo domov největšímu vědci 19. století,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl, který se výstavy zúčastnil, stejně tak, jako prorektorka MU Šárka Pospíšilová.
S rukopisem byla k vidění také komiksová výstava Mendelova muzea Masarykovy univerzity s názvem G. J. Mendel a Genetika, která v šestnácti písmenech přibližuje Mendelův život a všechny obory, kterým se věnoval - učitelství, včelaření, meteorologie či bankéřství.
„Masarykova univerzita, jež patří mezi výzkumné univerzity, dlouhodobě pečuje o odkaz Gregora Johanna Mendela, který byl také vědcem. Proto systematicky rozvíjíme příslušné studijní programy a výzkum v oblastech, kterým se Mendel věnoval. V Brně spravujeme například Mendelovo muzeum, na Antarktidě zase polární stanici nesoucí jeho jméno a intenzivně se věnujeme také rozvoji molekulární biologie. Je pro nás ctí přispět u tak významné příležitosti popularizační výstavou na téma života a díla otce genetiky,“ dodal rektor MU Martin Bareš.
Společnost Společně, která dlouhodobě propaguje Mendelův odkaz, v současné době připravuje zápis rukopisu do Paměti světa UNESCO, který schraňuje nejdůležitější písemné dokumenty světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva