Máte obtíže s hlasivkami? ORL klinika Pardubické nemocnice nabízí vyšetření při Světovém dni hlasu

13.04.2016 15:25 | Zprávy

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice se již tradičně zapojuje do osvětové akce Světový den hlasu, který se koná 16. dubna 2016. Každému, koho trápí déle trvající chrapot či obtíže hlasivek, nabízí preventivní vyšetření hlasivek.

Máte obtíže s hlasivkami? ORL klinika Pardubické nemocnice nabízí vyšetření při Světovém dni hlasu
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

Akce se uskuteční v sobotu 16. dubna od 9.00 do 11.00 hodin. Vyšetření budou probíhat ve foniatrické (hlasové) ambulanci ušního, nosního, krčního oddělení, která je umístěna v přízemí budovy č. 6.

„Chrapot trvající třeba tři týdny, dlouhodobé bolesti či škrábání v krku, zvýšená hlasová únava nebo potíže při polykání. To vše jsou obtíže, které by se neměly podceňovat. Mohou signalizovat i vážnější zdravotní problém. Proto je vhodné vyšetření u odborníka. Veřejnosti nabízíme tuto možnost při Světovém dni hlasu, kdy je možné si u nás nechat vyšetřit hlasivky a hrtan,“ uvedl Jan Vodička, přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice.

Zdejší pracoviště nabízí preventivní vyšetření při Světovém dni hlasu již několik let. A zájem veřejnosti o kontrolu o foniatra každoročně stoupá. „To je pozitivní. Zvyšuje se povědomí veřejnosti o závažnosti onemocnění, která provází právě dlouhodobý chrapot či obtíže s hlasivkami. Nemusí se totiž jednat jen o zánět, obrnu hlasivky či polyp na hlasivce, ale může to být i signál nádorového onemocnění,“ upozornil Jaroslav Praisler, vedoucí foniatr ORL kliniky Pardubické nemocnice. „Příčinu obtíží s hlasem může odhalit jen vyšetření u specialisty, který pak může zahájit patřičnou léčbu. Proto je vhodné vyhledat odborné pracoviště co nejdříve. Včas odhalená příčina se poté léčí lépe s menším dopadem na organismus,“ dodal.

Cílem osvětové iniciativy je zvýšení informovanosti

Každý, kdo v rámci Světového dne hlasu navštíví foniatrickou ambulanci ORL kliniky Pardubické nemocnice, kromě preventivního vyšetření dostane i cenné rady, jak správně pečovat o hlas, čeho se vyvarovat a čím naopak svým hlasivkám může prospět. Cílem této osvětové iniciativy je zvýšení informovanosti veřejnosti a zlepšení prevence poruch hlasu. „Hlas je klíčový prostředek komunikace, pro mnoho lidí je to i pracovní nástroj. Proto je naprosto nezbytné o něj náležitě pečovat. Každý by si měl uvědomit, jak by vypadal jeho život bez hlasu,“ připomněl foniatr Praisler.

Tento významný den vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. Z původně pouze brazilské akce se během několika let stala akce světová. První Světový den hlasu se konal v roce 2003. Česká republika se k oslavám Světového dne hlasu připojila poprvé v roce 2009. Od té doby probíhají preventivní vyšetření i v Pardubické nemocnici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

7:14 CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

Co určuje současné trendy v cestovním ruchu a jak může dobře nastavená vzájemná komunikace přispět k…