Akce se uskuteční v sobotu 16. dubna od 9.00 do 11.00 hodin. Vyšetření budou probíhat ve foniatrické (hlasové) ambulanci ušního, nosního, krčního oddělení, která je umístěna v přízemí budovy č. 6.
„Chrapot trvající třeba tři týdny, dlouhodobé bolesti či škrábání v krku, zvýšená hlasová únava nebo potíže při polykání. To vše jsou obtíže, které by se neměly podceňovat. Mohou signalizovat i vážnější zdravotní problém. Proto je vhodné vyšetření u odborníka. Veřejnosti nabízíme tuto možnost při Světovém dni hlasu, kdy je možné si u nás nechat vyšetřit hlasivky a hrtan,“ uvedl Jan Vodička, přednosta ORL kliniky Pardubické nemocnice.
Zdejší pracoviště nabízí preventivní vyšetření při Světovém dni hlasu již několik let. A zájem veřejnosti o kontrolu o foniatra každoročně stoupá. „To je pozitivní. Zvyšuje se povědomí veřejnosti o závažnosti onemocnění, která provází právě dlouhodobý chrapot či obtíže s hlasivkami. Nemusí se totiž jednat jen o zánět, obrnu hlasivky či polyp na hlasivce, ale může to být i signál nádorového onemocnění,“ upozornil Jaroslav Praisler, vedoucí foniatr ORL kliniky Pardubické nemocnice. „Příčinu obtíží s hlasem může odhalit jen vyšetření u specialisty, který pak může zahájit patřičnou léčbu. Proto je vhodné vyhledat odborné pracoviště co nejdříve. Včas odhalená příčina se poté léčí lépe s menším dopadem na organismus,“ dodal.
Cílem osvětové iniciativy je zvýšení informovanosti
Každý, kdo v rámci Světového dne hlasu navštíví foniatrickou ambulanci ORL kliniky Pardubické nemocnice, kromě preventivního vyšetření dostane i cenné rady, jak správně pečovat o hlas, čeho se vyvarovat a čím naopak svým hlasivkám může prospět. Cílem této osvětové iniciativy je zvýšení informovanosti veřejnosti a zlepšení prevence poruch hlasu. „Hlas je klíčový prostředek komunikace, pro mnoho lidí je to i pracovní nástroj. Proto je naprosto nezbytné o něj náležitě pečovat. Každý by si měl uvědomit, jak by vypadal jeho život bez hlasu,“ připomněl foniatr Praisler.
Tento významný den vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. Z původně pouze brazilské akce se během několika let stala akce světová. První Světový den hlasu se konal v roce 2003. Česká republika se k oslavám Světového dne hlasu připojila poprvé v roce 2009. Od té doby probíhají preventivní vyšetření i v Pardubické nemocnici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV