Ještě koncem tohoto roku bude startovat její nástupce VZLUSAT-2 na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX z floridského Mysu Canaveral. I v tomto případě bude družice pocházet z dílny Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ).
Družice krouží kolem Země ve výšce přibližně 495 kilometrů a slouží zejména jako takzvaný technologický demonstrátor. Ověřuje tedy, jak si použité materiály, komponenty a další technologie poradí s nehostinným prostředím mimo atmosféru Země. Průměrná životnost CubeSatů je 1,1 roku. Tři roky funkčního provozu
VZLUSAT-1 na oběžné dráze tedy dokazují, že se české technologie ve vesmíru osvědčily. VZLUSAT-1 také nese několik vědeckých přístrojů, které posílají naměřené údaje dolů na Zemi, kde je přijímá pozemní stanice v Plzni. Jedná se o miniaturizovaný rentgenový dalekohled, testování materiálů pro stínění kosmické radiace a přístroj pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře.
Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) již připravuje nástupce VZLUSAT-2, který by měl startovat koncem tohoto roku na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX z floridského Mysu Canaveral.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva