Hned u vchodu do ministerstva návštěvníci uvidí autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk BRDM-1. Právě těmito stroji bylo tehdejší vedení Komunistické strany Československa převezeno z budovy sídla ÚV KSČ na ruzyňské letiště, odkud pak bylo přemístěno do Moskvy. K vidění bude i automobil značky Volha, který byl jedním ze symbolů totalitní moci.
Ve foyer budovy a I. patře je čeká výstava unikátních fotografií, příběhů a dobových reálií. Komentované prohlídky je zavedou do bývalé kanceláře Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, do bývalého Husákova bytu nebo do podzemního krytu, kde je umístěn autentický stůl Gustáva Husáka, další dobový nábytek a různé artefakty.
Významnou součástí programu bude i živé natáčení nového dílu podcastu Přepište dějiny, kde historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman nabídnou fundovaný pohled na poslední srpnové dny před invazí, srpnové mýty a širší souvislosti tehdejších událostí. Právě 17. srpen 1968 byl den, kdy sovětské vedení v Moskvě definitivně rozhodlo o vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Hlavním hostem pořadu bude slovenský vědec, pamětník okupace a bývalý dvojnásobný slovenský ministr Rudolf Chmel.
Připomínkovou akci k 55. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa připravuje Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a podcastem Přepište dějiny. Jedním z cílů vzpomínek je i připomenout mocenské ambice bývalého Sovětského svazu i současného Ruska, které představují trvalé nebezpečí pro střední i západní Evropu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva