U koleje Josefa Hlávky v Praze 2 pobýval student Jan Opletal, který podlehl smrtelnému zranění při protinacistické demonstraci během německé okupace v roce 1939. Dnes se zde sešly desítky lidí, včetně studentů. Mezi pozvanými hosty nechyběli zástupci veteránských organizací, hodnostáři církve Československé husitské a představitelé politického a společenského života. Ministra obrany Martina Stropnického doprovázel náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. Pietní vzpomínku každoročně pořádá nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s ČSBS, Univerzitou Karlovou a ČVUT.
„Dějiny nás bohužel učí, že ani svoboda, ani demokracie tady nejsou automaticky, jednou provždy. (…) Musíme udělat vše pro to, aby naše společnost zůstala soudržná, aby zůstala svobodná, demokratická. Aby zůstala odolná proti zpochybňování hodnot 17. listopadu 1939 i 1989. Je dobré si uvědomit, že naše dnešní demokracie a svoboda je výsledkem zápasu celých generací lidí, kteří se v minulosti nevzdali,“ uvedl v projevu premiér Bohuslav Sobotka.
Vzpomínkové setkání k 17. listopadu zakončili představitelé resortu obrany v ruzyňských kasárnách na místě jízdárny Ruzyňských kasáren, kde bylo v listopadu 1939 zavražděno devět vysokoškolských studentů a v roce 1941 generálové a vysocí důstojníci z odbojové organizace Obrana národa. Věnce k památníku s názvem „1939–1941 – Nezapomeneme“ položili politici, představitelé veteránských organizací i veřejnost. Resort obrany zastupoval velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva