Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozsudek ve věci Macharik proti České republice

13.02.2025 16:08 | Tisková zpráva

Štrasburský soud shledal porušení práva na respektování soukromého života stěžovatelky z důvodu nepředvídatelnosti právní úpravy pro získání obsahu její e-mailové komunikace. Současně dospěl k závěru, že navzdory nezákonně získanému důkazu bylo trestní řízení jako celek spravedlivé.

Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozsudek ve věci Macharik proti České republice
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Paní Macharik byla v roce 2015 odsouzena za spolupachatelství na trestném činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a odsouzena k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání dvou let. V rámci vyšetřování obvodní soud vydal v roce 2011 příkaz dle § 88a odst. 1 trestního řádu, podle kterého měl poskytovatel komunikačních služeb předat polici veškeré údaje o minulém telekomunikačním provozu procházejícím e-mailovou schránkou konkrétní společnosti. Policie zkoumala rovněž e-maily stěžovatelky. Dle městského soudu měl být příkaz správně vydán dle § 88 trestního řádu, avšak vrchní soud uvedl, že příkaz měl být vydán dle § 88a trestního řádu. Nejvyšší soud byl toho názoru, že příkaz měl být vydán dle § 158d trestního řádu, což Ústavní soud potvrdil.

Stěžovatelka s odkazem na článek 8 Evropské úmluvy o lidských právech namítala, že pro získání její e-mailové komunikace nebyl dán právní základ, jelikož komunikační údaje nezahrnovaly samotný obsah zpráv a nadto poskytovatelé komunikačních služeb nebyli oprávněni obsah zpráv uchovávat. Současně s odkazem na čl. 6 odst. 1 Úmluvy namítala, že obsah e-mailové komunikace byl jediným důkazem pro její odsouzení.

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 12340 lidí

Štrasburský soud úvodem zdůraznil, že zpřístupnění e-mailových zpráv stěžovatelky policii představovalo zásah do práva na respektování jejího soukromého života a korespondence. V době vydání soudního příkazu neexistoval právní základ pro uchovávání obsahu komunikace nebo zpřístupnění poštovní schránky jednotlivce, přesto poskytovatel komunikačních služeb na základě § 88a trestního řádu obsah všech e-mailů policii zpřístupnil. Soud uvedl, že tři ze čtyř vnitrostátních soudů dospěly k odlišnému závěru ohledně toho, které zákonné ustanovení může sloužit jako právní základ pro získání obsahu e-mailové komunikace. 

Vnitrostátní soudy odkázaly celkem na tři ustanovení (§ 88, 88a a 158d trestního řádu) jako možný právní základ pro zásah do důvěrnosti e-mailové komunikace stěžovatelky. Podstatné nicméně je, že Nejvyšší a Ústavní soud se ztotožnily s argumentací stěžovatelky, že § 88a trestního řádu, podle něhož byl napadený soudní příkaz vydán, se na obsah e-mailové komunikace nevztahoval. Soud tak dospěl k závěru, že výklad a aplikace vnitrostátního práva byly pro stěžovatelku nepředvídatelné a zásah do práva stěžovatelky dle článku 8 Evropské úmluvy o lidských právech byl tak nezákonný. 

Jak plyne z ustálené judikatury Soudu, použití nezákonně získaného důkazu neznamená automaticky porušení práva na spravedlivý proces. V dané věci Soud uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by policie, která před obstaráním si obsahu e-mailové komunikace stěžovatelky získala soudní povolení, jednala ve zlé víře. Protiprávnost získaného důkazu šla spíše na vrub nejednotného a nepředvídatelného přístupu vnitrostátních soudů. 

Stěžovatelka přitom měla účinnou možnost vznést námitky proti použití předmětného důkazu a skutečně ji využila na čtyřech stupních soudní soustavy. Nepředložila žádné argumenty zpochybňující pravost e-mailů a je tedy nesporné, že byla jejich autorkou. Byť byl obsah e-mailů skutečně rozhodujícím důkazem pro její odsouzení, jednalo se o důkaz spolehlivý. Soud uzavřel, že s ohledem na způsob činnosti spolupachatelů, účast stěžovatelky na trestném činu, relativně mírný zásah do jejích práv podle článku 8 Úmluvy a řádné respektování práva stěžovatelky na obhajobu, byla celková spravedlivost řízení zachována navzdory připuštění nezákonného důkazu. Nedošlo tak k porušení čl. 6 odst. 1 Úmluvy. 

Rozsudek, který není konečný, naleznete v originálním anglickém znění ZDE.
Překlad a anotace rozsudku budou za několik týdnů k dispozici v české databázi judikatury Evropského soudu pro lidská práva ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho budete fungovat koalice SPOLU?

Nemyslíte, že kdybyste kandidovali sami jako ODS mohli byste být mnohem úspěšnější? Kuba kandidoval za ODS a uspěl mnohem lépe než ten váš slepenec. Já jsem ochoten volit ODS, ale ne topku a lidovce a určitě nejsem sám, vždyť jste oslabili nejen teď, ale i třeba v evropských volbách.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Pražské služby: Pražané si uvědomují, že tříděním odpadu chrání přírodu a šetří peníze

22:03 Pražské služby: Pražané si uvědomují, že tříděním odpadu chrání přírodu a šetří peníze

Téměř každý obyvatel hlavního města třídí alespoň nějaký odpad. Nejčastěji odnesou lidé do barevných…