Ministerstvo zahraničních věcí: Česká republika se na tři roky stává členem Hospodářské a sociální rady OSN

05.01.2022 16:14 | Tisková zpráva

Členství České republiky v Hospodářské a sociálně radě OSN (ECOSOC) na období od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2024 schválilo Valné shromáždění OSN v New Yorku dne 7. června 2021. Členství v ECOSOC bude v druhé polovině roku 2022 spadat do období předsednictví ČR v Radě EU.

Ministerstvo zahraničních věcí: Česká republika se na tři roky stává členem Hospodářské a sociální rady OSN
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

ECOSOC je třetím nejvýznamnějším orgánem OSN po Valném shromáždění a Radě bezpečnosti a hlavním orgánem OSN pro dialog o ekonomických, sociálních a environmentálních otázkách a koordinaci souvisejících politik.  ECOSOC slouží jako hlavní platforma OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Má 54 členů, kteří jsou voleni Valným shromážděním OSN na dobu 3 let. V rámci cirkulace se mění každý rok třetina členů. Při hlasování rozhoduje ECOSOC prostou většinou.

Členství v ECOSOC může přinést zlepšení pozice ČR vůči subsidiárním orgánům a agenciím. Pod ECOSOC spadá 5 regionálních komisí OSN, 8 funkčních mezivládních komisí, 15 specializovaných agentur, 10 specializovaných programů a fondů a řada dalších. ECOSOC volí členy některých výkonných rad či řídících výborů specializovaných agentur OSN (např. UNDP, UNICEF, FAO, UNHCR, UN-HABITAT).

Členství ČR v ECOSOC bude od 1. července do 31. prosince 2022 probíhat souběžně s předsednictvím ČR v Radě EU. Jelikož EU nemá v ECOSOC pozorovatelský status, prohlášení za EU na půdě ECOSOC bude přednášet předsednická země. Členství ČR v ECOSOC bude vyžadovat zvýšenou součinnost Stálých misí ČR New York, Ženeva a Vídeň i útvarů MZV a rezortů, které jsou gestory jednotlivých agend.

Během členství v ECOSOC se ČR bude profilovat v tématech, která jsou v souladu s její zahraniční politikou, politikou zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci a dalšími strategickými politickými dokumenty, a která souvisí s jejím členstvím v dalších mezinárodních organizacích. Priority ČR v ECOSOC budou rovněž v souladu s prioritami ČR v rámci předsednictví v Radě EU.

ČR se během členství v ECOSOC zaměří na podporu naplňování Cíle 16 udržitelného rozvoje (SDG 16) - tj. mír, spravedlnost a silné instituce. Tento cíl zahrnuje mj. podporu právního státu a nediskriminačních zákonů, podstatné omezení korupce a úplatkářství, zajištění ochrany základních svobod či účasti na rozhodování na všech úrovních.

Dalším prioritním cílem ČR během členství v ECOSOC je budování a posilování odolnosti v důsledku pandemie Covid-19 a pokračování v naplňování cílů Agendy 2030 udržitelného rozvoje. Je třeba zajistit připravenost na budoucí pandemie a krize, předcházet přírodním katastrofám a katastrofám způsobených člověkem a reagovat na ně. ČR podporuje rozvoj tzv. trojitého nexu, tj. propojování humanitárních, rozvojových a stabilizačních aktivit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

11:27 Česká televize: Mistři medicíny potřetí, úspěšná série představí profesní dramata i soukromí špičkových lékařů

Úspěšný seriál Mistři medicíny se v lednu vrací na obrazovky. Divákům nabídne třináct portrétů špičk…