„Energetické úspory považuji za jednu z hlavních priorit rozvoje tuzemských nemocnic. Výsledky EPC projektů z mnoha fakultních nemocnic jsou skvělé a rádi bychom jim otevřeli dveře i v dalších zdravotnických zařízeních. Nově ustavená odborná skupina by měla především řešit to, jak co nejvíce usnadnit vedení nemocnic projekty energetických úspor připravit a rozpohybovat. Také se chceme přijít s doporučeními, jaké legislativní změny na úrovni vlády a parlamentu můžeme pro rychlé rozšíření EPC udělat,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Zájem o energetické úspory formou EPC projektů ze strany nemocnic v posledních letech rychle rostou. Podle dat Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) dokázaly EPC projekty v českém zdravotnictví uspořit od roku 2012 zhruba jednu miliardu korun. Tyto peníze pak mohou být věnovány na zlepšení péče o pacienty.
„Ministerstvo financí vítá jakékoliv návrhy na to, jak šetřit veřejné prostředky. Jsme rádi, že tato meziresortní skupina vznikla a chceme společně přijít s plánem, který umožní zavádění projektů energetických úspor EPC ve veřejné správě co nejvíce zjednodušit. Vláda má v programovém prohlášení příslib úspor veřejných peněz, a právě nemocnice se čtyřiadvacetihodinovým provozem jsou příklady toho, kde lze při zachování kvality péče uspořit značné peníze,“ vysvětluje náměstek ministra financí Roman Binder.
EPC projekty šetří desítky milionů korun například v pražské Thomayerově nemocnici, Fakultní nemocnici v Motole nebo v nemocnicích v České Lípě nebo Mladé Boleslavi.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva